Szukaj

Wycięcie migdałków jest niepotrzebne w przypadku nawrotów anginy?

Podziel się
Komentarze0

Niektóre dzieci i niektórzy dorośli cierpią z powodu częstych nawrotów anginy. W takich przypadkach wciąż jeszcze proponuje się usunięcie migdałków, aby uniknąć dyskomfortu związanego z tym zakażeniem i zmniejszyć ryzyko powikłań. Jednakże epizody anginy u dzieci często przechodzą łagodnie i to bez konieczności wycięcia migdałków. Co więcej, analiza opublikowana w czasopiśmie Prescrire wykazała, że skuteczność tego zabiegu jest wątpliwa.Ostra angina jest łagodnym, najczęściej wirusowym, schorzeniem. W większości przypadków nie powoduje ona żadnych komplikacji.

Częstym objawem tej choroby jest trudne i bolesne przełykanie połączone z wysoką gorączką.

- Spontaniczny rozwój choroby jest generalnie korzystny - wyjaśniają redaktorzy z Prescrire. - W niektórych przypadkach anginy, związanych z infekcją bakterii paciorkowca grupy A (łac. Streptococcus), kuracja antybiotykowa skraca czas trwania zakażenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

    
Korzyści płynące z wycięcia migdałków zostały zakwestionowane

U pacjentów z nawracającymi anginami wycięcie migdałków może być jedną z opcji terapeutycznych. Wykonuje się jednak coraz mniej tych operacji. W Prescrire opisano badania kliniczne, które wykazały ich niewielką skuteczność.

Skuteczność zabiegu wycięcia migdałków, jeśli w ogóle istnieje, wydaje się niewielka - o dwa mniej epizody anginy w przeciągu roku od operacji za cenę około 5 dni bólu pooperacyjnego u dzieci i około 15 dni u dorosłych.
   
Pozornie banalne usunięcie migdałków może jednak powodować rzadkie, ale groźne komplikacje. Przede wszystkim krwotoki, które wymagają nowej interwencji chirurgicznej.

Ostatnie badania wykazały też nowy efekt uboczny tego zabiegu - przybieranie na wadze.

- Powstrzymanie się od interwencji chirurgicznej i możliwe leczenie anginy są mniej ryzykowne dla pacjentów - podsumowuje Prescrire.

Komentarze do: Wycięcie migdałków jest niepotrzebne w przypadku nawrotów anginy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz