Szukaj

Chrypka, utrata głosu – przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Zaburzenia drgań strun głosowych, które zakłócają swobodny przepływ powietrza w głośni, mogą powodować chrypkę. Szorstki, zachrypnięty głos, a w skrajnych przypadkach nawet problemy z mówieniem i czasowa utrata głosu, mogą być bardzo uciążliwe. Przyczyny tego typu problemów mogą mieć różnorodny charakter i nie zawsze są związane ze stanami infekcyjnymi dróg oddechowych.

Chrypka, utrata głosu – przyczyny

Palenie papierosów

Długotrwałe i częste palenie tytoniu może podrażniać gardło i wywoływać chrypkę. Źródłem podrażnień są środki chemiczne zawarte w papierosach oraz suche i przegrzane w wyniku ich palenia powietrze.

Objawy i dolegliwości

Chrypce wywołanej paleniem papierosów może towarzyszyć kaszel. Osoba z zachrypniętym gardłem może odczuwać ból oraz mieć nieprzyjemne uczucie drapania w gardle.

Co robić?

W przypadku pojawienia się opisanych wyżej dolegliwości konieczne jest ograniczenie palenia papierosów, a najlepiej całkowita rezygnacja z nałogu.

Zaburzenia psychiczne

Problemy psychiczne również mogą stanowić czynniki zaburzające pracę strun głosowych, co może skutkować pojawieniem się chrypki.

Objawy i dolegliwości

Chrypce wywołanej przyczynami o charakterze psychicznym bardzo często towarzyszy uczucie nerwowości. W niektórych przypadkach chorzy odczuwają również napięcie emocjonalne, lęk czy obawy przed okazaniem złości.

Co robić?

Jeżeli osoba nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami, które wywołują zaburzenia psychiczne, konieczna jest pomoc ze strony psychologa lub psychiatry. Wizyta w poradni psychologicznej lub zdrowia psychicznego może pomóc w ustaleniu konkretnych przyczyn omawianych zaburzeń oraz ustaleniu odpowiednich metod leczenia.

Nadwyrężenie strun głosowych

Czynnikiem naruszającym kondycję strun głosowych może być ich obciążanie długotrwałym i intensywnym wysiłkiem, np. głośnym śpiewem, krzykiem lub mówieniem.

Objawy i dolegliwości

Chrypka pojawia się w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu wymienionych wyżej czynności.

Co robić?

W większości przypadków wystarczy przez jakiś czas oszczędzać głos, aby dolegliwości ustąpiły. W celu doraźnego złagodzenia podrażnienia gardła można je przepłukać naparem z rumianku lub szałwii. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy udać się do lekarza.

Grypa i przeziębienie

Negatywny wpływ na kondycje gardła lub całego układu oddechowego mają niektóre choroby wirusowe, takie jak np. grypa i przeziębienie.

Objawy i dolegliwości

Jednym z pierwszych objawów grypy i przeziębienia jest ból gardła, któremu bardzo często towarzyszy chrypka. U chorych można również odnotować podwyższoną temperaturę ciała, kaszel oraz trudności z przełykaniem.

Co robić?

W celu złagodzenia dolegliwości związanych ze stanem gardła można skorzystać z płukanek rumiankowych lub szałwiowych. Ulgę mogą również przynieść inhalacje. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza.

Niepożądane działanie leków

Chrypka może być również skutkiem działań ubocznych niektórych rodzajów lekarstw. Chodzi tu przede wszystkim o przeciwastmatyczne leki inhalacyjne, których składnikiem są glikokortykoidy. Źródło problemów mogą również stanowić leki moczopędne, w których składzie znajduje się kanrenon potasu lub spironolakton.

Objawy i dolegliwości

Przyjmowanie wspomnianych wyżej leków może powodować czasowe zmiany w barwie głosu.

Co robić?

Dolegliwości trzymują się tylko w okresie przyjmowania leków, a więc ich odstawienie powinno skutkować ustąpieniem objawów. Należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i sprawdzić skład leków pod kątem występowania w nich wymienionych wcześniej substancji czynnych. Jeżeli stwierdzono obecność tych substancji to konieczna jest wizyta u lekarza, który pomoże dobrać inny rodzaj lekarstw.

Niedoczynność tarczycy

Niedobory hormonów tarczycy powodujące niedoczynność tarczycy. Jednym z objawów tej choroby jest nasilająca się chrypka.

Objawy i dolegliwości

Oprócz chrypki, do objawów niedoczynności tarczycy zaliczamy: wysuszoną skórę i włosy, nagły wzrost masy ciała, przewlekłe zmęczenie oraz uczucie chłodu.

Co robić?

Niedoczynność tarczycy to choroba, która wymaga dokładnej diagnostyki oraz długotrwałego leczenia. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Choroby krtani i strun głosowych

Chrypka może być skutkiem zapalenia krtani i strun głosowych. Guzy krtani i strun głosowych również może skutkować chrypką.

Objawy i dolegliwości

Choroby strun głosowych i krtani mogą wywoływać ból gardła, problemy w czasie przełykania, ból w czasie mówienia, a w niektórych przypadkach zmiany w brzmieniu głosu.

Co robić?

Zapalenia i guzy w obrębie krtani oraz strun głosowych wymagają wizyty u lekarza.

Groźne stany zapalne

Zapalenie nagłośni oraz podgłośniowe zapalenie krtani (zwane dławcem rzekomym) to choroby, które również mogą się objawiać uciążliwą chrypką.

Objawy i dolegliwości

Do objawów tych chorób, oprócz wspomnianej chrypki, zaliczamy: duszności, szczekający kaszel oraz kluskowaty głos.

Co robić?

W razie nasilenia się wymienionych objawów należy niezwłocznie wezwać pogotowie, gdyż w wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie intubacji.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Chrypka, utrata głosu – przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz