Szukaj

Obturacyjne zapalenie oskrzeli u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Objawy w zapaleniu obturacyjnym nie różnią się od tych obserwowanych w wirusowym zapaleniu oskrzeli (kaszel, świszczący oddech). Dodatkowo stanowi zapalnemu towarzyszy silny obrzęk błony śluzowej oskrzeli co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i duszności. Choroba ta najczęściej występuje u alergików. Około 20% przypadków przechodzi w astmę.Można zmniejszyć to ryzyko zapewniając dziecku otoczenie wolne od dymu tytoniowego i minimalizując ekspozycję na alergeny.

Co powinno nas zaniepokoić?

Przede wszystkim ciężki, świszczący oddech i kaszel. Przy czym warto zaznaczyć, że świsty i furczenia słychać głównie przy wydechu. Dzieje się tak, gdyż zwężone drogi oddechowe uniemożliwiają głównie wydychanie powietrza. Dziecko odczuwa duszność i złe samopoczucie. Może mieć też niewielką gorączkę.


Jeśli obserwujesz u dziecka powyższe objawy, koniecznie poradź się lekarza. Przepisze dziecku leki mukolityczne i ułatwiające oddychanie. Niekiedy, choć znacznie rzadziej, bywa też konieczne podanie antybiotyku.

Dziecko powinno leżeć w łóżku, w dobrze przewietrzonym i nawilżonym pomieszczeniu, (jeśli nie ma przeciwwskazań ze względu na alergię). Należy podawać mu do picia dużo płynów i częste a małe posiłki. Pamiętajmy, że jedzenie i picie może być dla dziecka męczące. Aby ułatwić oddychanie należy je ułożyć z wysoko uniesionym tułowiem. Pod ramiona można podłożyć wałek ze zwiniętego ręcznika. To rozciąga klatkę piersiową i przynosi ulgę w duszności. Pomocne są też inhalacje z 0.9% roztworu soli kuchennej.

Komentarze do: Obturacyjne zapalenie oskrzeli u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz