Szukaj

Gruźlica płuc

Podziel się
Komentarze0

Dawniej, gdy jeszcze antybiotyki nie były tak rozpowszechnione, gruźlica była jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Dziś, wciąż występuje, lecz znacznie rzadziej i jest w pełni wyleczalna.

Gruźlica płuc


Ocenia się, że ponad 70% populacji miało styczność z prątkami gruźlicy. Jednak ich wniknięcie do organizmu nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na tą chorobę. Dziś, wbrew pozorom ta, zapomniana już choroba, jest bardzo powszechna głównie w Azji i Afryce, lecz występuje także w Europie.

Zakażenie prątkiem gruźlicy należy do najczęstszych zakażeń na całym świecie, szacuje się, że ok. 30% całej populacji jest zakażonych tą bakterią. Lecz nie każdy na nią choruje. Dlaczego? Gruźlica atakuje, gdy organizm jest słaby i nie ma biologicznych sił do obrony.  Silny i sprawny układ odpornościowy uniemożliwia rozwój choroby, ale prątki gruźlicy mogą przetrwać w stanie „uśpienia” w organizmie człowieka przez wiele lat.

Przyczyny zachorowań na gruźlicę

Do rozwoju choroby usposabiają czynniki, które osłabiają nasz układ immunologiczny. Są to niektóre przewlekłe schorzenia np. cukrzyca, nowotwory, niewydolność serca, niewydolność nerek i wątroby, alkoholizm, nikotynizm, czy narkomania. Szczególnie podatne na rozwój gruźlicy są osoby zakażone wirusem HIV. Na rozwój gruźlicy wpływ mają także warunki życiowe osoby zakażonej prątkiem. Im są one gorsze, tym łatwiej o rozwój choroby, dlatego też na tą chorobę zapadają głównie bezdomni i osoby o niskiej higienie osobistej. Na rozwój gruźlicy może także wpływać stres, niewyspanie czy przepracowanie.


Choroba zwana gruźlicą atakuje głównie układ oddechowy (90% chorych ma gruźlicę płuc) a w niewielu przypadkach mamy do czynienia z gruźlicą innych narządów np.  węzłów chłonnych, układu moczowego czy nawet gruźlicą układu kostno-stawowego.


Jakie są objawy gruźlicy płuc?

Początkowo choroba ta, przebiega bezobjawowo, jest przewlekła, jednak z czasem mogą pojawić się symptomy świadczące o rozwijającym się zarażeniu płuc. Do niektórych objawów gruźlicy płuc zalicza się:

→ długo utrzymujący się kaszel (ponad 3 tygodnie)
→ utrata apetytu
→ podwyższona temperatura ciała
→ duszności
→ krwioplucie
→ nocne poty
→ silne osłabienie

Leczenie gruźlicy płuc

Jak każda choroba, im wcześniej gruźlica zostanie wykryta, tym lepiej i szybciej się ją wyleczy. Leczenie gruźlicy jest długotrwałe i wymaga ścisłej współpracy chorego z lekarzem i personelem pielęgniarskim. W Polsce leczenie gruźlicy organizowane jest w ramach Narodowego Programu Zwalczania Gruźlicy. Do terapii gruźlicy stosuje się szereg leków przeciwprątkowych – zazwyczaj w skojarzeniu 3 lub 4 preparatów. Leki dobiera się w oparciu o badanie bakteriologiczne prątkowrażliwości.

Ostre postacie gruźlicy przebiegają ciężko, z wysoką gorączką i silną dusznością i wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Obserwując którykolwiek z tych objawów u siebie lub swoich bliskich, należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu po poradę. Objawy takie nie zawsze świadczą o gruźlicy, ponieważ inne choroby mogą podobnie przebiegać.


Autor: Kinga Setera

Komentarze do: Gruźlica płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz