Szukaj

Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie krtani występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak szczególnie niebezpieczny przebieg ma u najmłodszych. Wynika to z różnic w budowie krtani. Narząd ten u dzieci jest mniejszy i położony wyżej, więc każdy obrzęk może powodować trudności z oddychaniem. Zapalenie krtani u dzieci uważane jest za groźne i niekiedy wymaga hospitalizacji.

Zapalenie krtani u dzieci

Zapaleniem krtani nazywamy proces zapalny obejmujący jej błonę śluzową. Nie ma jasnej instrukcji, informującej rodziców jak pomóc dziecku, u którego stwierdzono tą dolegliwość. Jednak wszelkie problemy z oddychaniem powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Zapalenie krtani u dzieci nie powinno być w żadnym wypadku bagatelizowane.

Typy zapalenia krtani u dzieci

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci

Nazwa choroby związana jest z najniższą częścią krtani - podgłośnią, która u dzieci jest najwęższa. Składa się ona z dużej ilości tkanki, przez co łatwo ulega obrzękowi i utrudnia maluchom oddychanie. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani pojawia się u niemowląt i małych dzieci (4 mies. - 6 lat) najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Jest to infekcja wirusowa, która zaczyna się nagle i niespodziewanie, najczęściej w nocy.

Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani to:

 • duszność;
 • chrypka, lecz głos dziecka przy płaczu nie zmienia się;
 • świst krtaniowy;
 • szczekający kaszel.

Ostre zapalenie nagłośni

Proces zapalny dotyka nagłośni, co powoduje zmniejszenie drożności dróg oddechowych. Występuje najczęściej u dzieci między 2 a 7 rokiem życia i ma zwykle bardzo gwałtowny przebieg. Chorobę wywołuje bakteria, która powoduje szybko narastające problemy z oddychaniem i gwałtowanie pogarszający się stan chorego.

Objawy ostrego zapalenia nagłości:

 • ślinotok;
 • duszności;
 • krztuszenie się;
 • utrudnione przełykanie;
 • silny ból gardła;
 • świst wdechowy;
 • zmieniony głos, tzw. „głos barani";
 • gorączka, która charakteryzuję się nieregularnym przebiegiem (raz spada, raz wzrasta).

Dzieci z ostrym zapaleniem nagłośni są statyczne, mniej aktywne, blade, spocone.

Ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli

W obecnych czasach jest to rzadko występująca choroba, którą wywołują wirusy. Atakuje dzieci w wieku od 6 mies. do 3 lat. Charakteryzuje się nadżerkami oraz lepką wydzieliną, pojawiającą się na krtani, tchawicy i oskrzelach. Z czasem wydzielina staje się gęstsza, a jej ilość się zwiększa. Dzieci mają problem z odkrztuszaniem, co w następstwie powoduje duszności.

Objawy ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli:

 • wilgotny, szczekający kaszel;
 • gorączka;
 • duszność;
 • chrypka.

Jak reagować w przypadku zapalenia krtani u dzieci?

Zapalenie krtani ma u dzieci bardzo niebezpieczny przebieg, dlatego szczególnie istotna jest szybkość działania. Najważniejsze to zachować spokój i unikać panikowania. Po wezwaniu lekarza, na wszelkie możliwe sposoby uspokajamy dziecko. Im więcej płacze, tym bardziej brakuje mu powietrza. Pamiętamy więc, by nie krzyczeć.

Możemy podejść z maluchem do otwartego okna, ponieważ przy wdychaniu zimnego powietrza zmniejsza się obrzęk krtani. Innym sposobem jest zabranie dziecka do łazienki, zamknięcie drzwi i okien, a następnie odkręcenie kurków z gorącą wodą. Wilgotne powietrze, również ułatwi oddychanie. Jeżeli po 10 minutach dziecko nadal ma trudności z oddychaniem musimy natychmiast odwieźć je na ostry dyżur laryngologiczny.

Aby zapobiec kolejnym atakom duszności, powinnyśmy ograniczyć kontakt dziecka z dymem tytoniowym. Dobrym pomysłem będzie też zakup nawilżacza powietrza.

Leczenie zapalenia krtani u dzieci

W przypadku infekcji wirusowej, której objawem jest nadmierne tworzenie się śluzu oraz zaleganie wydzieliny w tchawicy, leczenie polega na stosowaniu leków, które ją rozrzedzą oraz przyjmowaniu większej ilości płynów. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. W poważniejszych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja, a niekiedy nawet intubacja malucha. Nie istnieje precyzyjna odpowiedź na pytanie, ile trwa zapalenie krtani u dzieci.

Na zapalenie krtani chorują najczęściej mali alergicy oraz dzieci cierpiące na refluks. Zapalenie krtani jest zaraźliwe i można się nim zarazić jak każdą inną infekcją wirusową czy bakteryjną. Jeżeli dziecko raz zachorowało, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapalenie krtani pojawi się ponownie, dlatego warto mieć w domu lekarstwa, które w przypadku wystąpienia duszności ułatwią maluchowi oddychanie.

Autor: Izabela Podkulska

Komentarze do: Zapalenie krtani u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz