Szukaj

Domowe sposoby na ból gardła

Podziel się
Komentarze0

Niespodziewane zmiany pogody mogą przyczynić się do problemów z naszym gardłem. Chwila zapomnienia może zakończyć się jego bólem oraz  wystąpieniem stanu zapalnego. W takim przypadku możemy skorzystać ze środków dostępnych w aptekach bądź wypróbować jeden z domowych sposobów, aby uporać się z tą dolegliwością.

Domowe sposoby na ból gardła

Przygotowanie płukanki czy okładu nie powinno zająć wiele czasu, natomiast zdecydowanie nie nadwyręży naszego portfela.

Płukanki na ostry ból gardła

Wśród płukanek wyróżnić należy tę najbardziej znaną – z soli. Do szklanki ciepłej wody wsypujemy 1-2 łyżeczki soli i co trzy godziny przepłukujemy gardło. Zbliżone działanie osiągniemy dzięki roztworowi z wodą utlenioną oraz szałwi. Napar z tej rośliny silnie dezynfekuje i uśmierza ból. 

Jeżeli zainfekowane gardło drapie, pomocne okażą się inhalacje, które skutecznie je nawilżą.

Do wyboru mamy kilkanaście ziół, w tym tymianek, miętę, melisę czy kwiat lawendy. Zabiegu nie należy jednak wykonywać tuż po jedzeniu, ponieważ pobudzona błona śluzowa gardła może spowodować wymioty. W takim przypadku należy pozostawić naczynie z parującym płynem blisko grzejnika, w pomieszczeniu w którym przebywamy.

Osoby palące, których infekcja nie skłoniła do ograniczenia ilości i częstotliwości palenia, powinny uważać. Połączenie dymu i inhalacji może prowadzić do silnego pogorszenia się stanu zdrowia.


Jeżeli wyżej wymienione metody okażą się niewystarczające, powinniśmy skorzystać z przepisów znanych już dobrze naszym babciom. Ciepłe mleko z masłem, miodem i czosnkiem skutecznie ukoi bolące gardło. Szybki efekt osiągniemy także podgrzewając sól na patelni i wysypując nią szal. Wystarczy nosić go przez godzinę aby poczuć się znacznie lepiej.

Siła snu


Ból gardła najlepiej zwalczać nocą. Przed snem konieczna będzie gorąca kąpiel – najlepiej z dodatkiem soli.  Nie zaszkodzi natarcie szyi spirytusem i owinięcie jej ciepłym szalikiem, dzięki czemu rano powinniśmy poczuć się znacznie lepiej.  Nocą organizm odpoczywa po całym dniu, regenerując siły. Musimy pamiętać, że każdego rodzaju infekcja to dla niego dodatkowe obciążenie. Wyczerpany organizm gorzej radzi sobie z wirusami, dlatego jeżeli to tylko możliwe powinniśmy jak najwięcej wypoczywać oraz pić dużo płynów, aby się nie odwodnić.

Lody zabronione


Kiedy już wyleczymy chore gardło należy pamiętać, że jeszcze przez pewien czas będzie ono bardziej podatne na infekcje. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy pić zimnych napoi oraz jeść lodów. Warto pamiętać o szaliku i cieplejszych ubraniach aby nie narazić się na powrót choroby.

Korzystając z domowych sposobów nie możemy zapominać o zdrowym rozsądku. Powyższe metody mogą skutecznie zaleczyć ból gardła, a nawet uchronić nas przez przeziębieniem. Jeżeli jednak objawy nie ustępują bądź nasilają się, takie rozwiązania będą niewystarczające. Aby nie pogorszyć swojego stanu należy bezzwłocznie udać się do lekarza, a następnie do apteki.

Komentarze do: Domowe sposoby na ból gardła

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz