Szukaj

Domowe sposoby na chrypkę

Podziel się
Komentarze0

Chrypka jest to zaburzenie czynności krtani, które pojawia się głównie podczas przeziębienia. Może być także spowodowana wdychaniem dymu papierosowego czy suchym powietrzem. Podczas chrypki odczuwamy drapanie w gardle oraz ból w trakcie mówienia, często zdarza się także całkowity zanik głosu.

Domowe sposoby na chrypkę


Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą nam w zwalczaniu tej dokuczliwej dolegliwości.

  • Nawilżaj gardło

Należy bardzo często pić ciepłe napoje lub wdychać gorącą parę z miski. Pomocne będzie również płukanie gardła wodą z solą lub naparem z rumianku, czy też żucie gumy.

  • Spożywaj dużo owoców

Owoce zawierają mnóstwo witamin, a największą skuteczność w zwalczaniu chrypki przypisuje się cytrynie, mango i ananasowi. Mają one bakteriobójcze właściwości i dlatego zaleca się picie dużej ilości soków z tych właśnie owoców.


  • Pamiętaj o nawilżeniu powietrza

Zadbajmy też o odpowiednią wilgotność powietrza, stosując w pomieszczeniach nawilżacze na kaloryfery lub układając na nich wilgotne ręczniki.

  • Daj odpocząć gardłu

Podczas chrypki najlepiej powstrzymać się od mówienia. Taki odpoczynek pomoże strunom głosowym w regeneracji i sprawi, że chrypka szybciej ustąpi.

  • Unikaj niektórych produktów

W czasie chrypki najlepiej będzie, gdy całkowicie zrezygnujesz z rzeczy, które podrażniają twoją krtań, takich jak: zimne napoje, alkohol, kofeina i papierosy.

Jeżeli jednak chrypka nie ustąpi i będzie utrzymywać się dłużej niż tydzień, należy wybrać się z wizytą do lekarza.

Komentarze do: Domowe sposoby na chrypkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz