Szukaj

Inhalacje na zatoki - jak wykonywać i czego użyć do inhalacji

Inhalacje to prosta domowa metoda, którą stosuje się w infekcjach i chorobach dróg oddechowych. Taki domowy sposób leczenia przynosi również ulgę w bólu zatok. W czasie wykonywania inhalacji następuje rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w zatokach, dzięki czemu można łatwiej się jej pozbyć i odetchnąć z ulgą.

Inhalacje na zatoki - jak wykonywać i czego użyć do inhalacji

Leczniczy efekt inhalacji w dużej mierze zależy od środka, którego użyjemy do tego zabiegu. Warto wykorzystać w tym celu naturalne właściwości ziół i olejków eterycznych. Jednak należy pamiętać, że tylko niektóre z nich nadają się do inhalacji zatok. Jakie zatem środki pomogą zwalczyć przykre objawy zapalenia zatok?

Inhalacje jako metoda leczenia zatok

Zapalenie zatok to schorzenie, które każdego roku dotyka wiele osób. Towarzyszy mu zwykle ból głowy nasilający się podczas wysiłku lub schylania się. Do typowych objawów zapalenia zatok należą również: zatkany nos, gęsty katar, kaszel oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Leczenie chorób zatok jest zwykle długotrwałe i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Warto więc czasem skorzystać z domowych sposobów, które przyniosą ulgę w bólu. Niezastąpione w walce z chorobami zatok są inhalacje. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to metoda genialna w swojej prostocie. Inhalowanie się pomaga udrożnić zatkane drogi oddechowe oraz niweluje dolegliwości bólowe.

Czego użyć do inhalacji zatok?

Inhalacje na zatoki z solanki

Roztwór wody i soli doskonale nadaje się do inhalacji, a także stanowi podstawę wielu wykorzystywanych w tym celu mieszanek ziołowych. Sporządzenie domowej solanki jest bardzo proste. Wystarczy dodać do gorącej wody odrobinę soli kuchennej i opcjonalnie szczyptę sody. Ten prosty środek ma działanie nawilżające, a także rozrzedza wydzieliny błon śluzowych. Wdychanie gorącej pary unoszącej się nad roztworem wody i soli jest szczególnie zalecane w leczeniu kataru oraz kaszlu, dlatego taki zabieg można stosować również pomocniczo w chorobach zatok.

Ziołowe inhalacje na zatoki

Bazą do sporządzenia roztworu, którym będziemy się inhalować mogą być różnego rodzaju zioła. Wiele z nich posiada działanie rozkurczowe, udrażnia nos i zatoki oraz pomaga pozbyć się bólu głowy.

Najlepiej w roli środka do domowej inhalacji sprawdzi się rumianek, który słynie z właściwości przeciwzapalnych. Warto rozważyć również wykorzystanie do tego celu tymianku, szczególnie jeśli wydzielina z zatok spływa nam do gardła i drażni je. Wdychanie woni i aromatu tego zioła bez wątpienia ułatwi odkrztuszanie. Ponadto do inhalacji doskonale nadadzą się: mięta, szałwia, majeranek i skrzyp.

Inhalacje na zatoki z użyciem olejków eterycznych

Do przygotowania inhalacji można również użyć olejków eterycznych. Podobnie jak w przypadku ziół należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas środek ma działanie rozkurczowe lub odkażające. Do wykonania inhalacji, która przyniesie ulgę w bólu zatok najlepsze będą: olejek eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy, lawendowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Warto dodać, że poszczególne składniki można ze sobą mieszać, aby uzyskać lepsze efekty lecznicze. Przykładowo: olejek eukaliptusowy wzmacnia i uzupełnia działanie olejku sosnowego, dlatego zaleca się ich łączenie.

Jak wykonywać inhalację na zatoki?

Aby wykonać domową inhalację, wystarczy do wrzącej wody dodać niewielką ilość wybranego przez nas zioła lub olejku eterycznego. Do naparu można również wsypać szczyptę soli lub sody. Następnie należy nachylić się nad garnkiem lub miską z parująca mieszanką, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać ciepłe powietrze. Inhalacja powinna trwać jednorazowo około 10 minut. Aby uzyskać lepsze i szybsze efekty, zabieg można wykonywać nawet trzy razy dziennie. Nie wolno za bardzo pochylać się nad gorącą parą, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia twarzy. Z tego względu trzeba pamiętać również o tym, aby zamknąć oczy i nie otwierać ich w trakcie wykonywania zabiegu.

Podczas inhalacji trzeba pamiętać także o prawidłowym oddychaniu. Jeżeli do wykonania zabiegu używamy ziołowego naparu, należy wdychać parę nosem, a wydychać ustami. Natomiast jeśli roztwór do inhalacji zawiera olejki eteryczne, unoszące się nad naczyniem powietrze trzeba wciągać ustami, a następnie powoli wypuszczać nosem - najlepiej naprzemiennie jedną i drugą dziurką.

Do wykonania inhalacji można użyć także profesjonalnego inhalatora lub nebulizatora. Niestety nie zawsze w mamy czas na to, żeby przygotować leczniczy roztwór na bazie ziół lub olejków eterycznych i potem wdychać unoszącą się z niego parę przez kilka, a nawet kilkanaście minut. Wówczas warto sięgnąć po inhalator w sztyfcie. Taki środek niewiele kosztuje, a może w szybki sposób pomóc udrożnić nos i zatoki.

Inhalacje na zatoki - przeciwwskazania

Kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci

Stosowanie inhalacji przez kobiety w ciąży może okazać się ryzykowne. Z tego względu, spodziewając się dziecka, lepiej powstrzymać się przed stosowaniem takich zabiegów. Nie ma bowiem zgodności, co do tego, które olejki eteryczne i zioła są bezpieczne w ciąży, a które nie. Również w przypadku niemowląt inhalacje są zabronione.

Natomiast małe dzieci mogą być poddawane takim zabiegom, jednak warto zachować w nich umiar i ostrożność. Nie należy stosować inhalacji na bazie olejku lub naparu miętowego. Nie zaleca się także wykonywania takich zabiegów w sposób bezpośredni, tj. poprzez wdychanie w bliskiej odległości gorącej pary unoszącej się znad naczynia z roztworem do inhalacji. Zamiast tego lepiej ustawić w pokoju dziecka misę z naparem. Wówczas ryzyko poparzenia lub podrażnienia delikatnych błon śluzowych dziecka będzie znacznie mniejsze.

Alergicy

Szczególną ostrożność podczas wykonywania inhalacji powinni zachować alergicy. Warto, aby takie osoby przed przystąpieniem do zabiegu upewniły się, czy nie są uczulone na składnik, którego chcą użyć do inhalacji.

Palacze

Palacze, którzy chcą poddać się inhalacjom, aby uniknąć podrażnienia śluzówki, powinni pamiętać o tym, iż należy powstrzymać się od palenia na dwie godziny przed i po inhalacjach.

Inne ograniczanie i przeciwwskazania do stosowania inhalacji

Należy także pamiętać, że inhalacje powodują przekrwienie błon śluzowych, a także rozgrzewają skórę twarzy oraz rozszerzają pory. Z tego względu nie wolno tuż po zabiegu przebywać w zakurzonym, zadymionym lub zanieczyszczonym pomieszczeniu. Nie należy także wychodzić na mróz, a także przerwać inhalację, jeżeli pojawiło się krwawienie z nosa. Również osoby z cerą naczynkową powinny zrezygnować z tego typu zabiegów, aby nie podrażnić swojej skóry.

Leczenie przy pomocy inhalacji nie jest wskazane w przypadku pojawienia się wysokiej gorączki, przy zapaleniu zatok przynosowych, którym towarzyszy ropna wydzielina oraz przy infekcji migdałków. Takie zabiegi nie powinny być również wykonywane u osób z niewydolnością oddechową i krążeniową, chorych na gruźlicę lub nowotwór.

Inhalacji nie należy wykonywać na czczo lub krótko po spożyciu obfitego posiłku. W takich przypadkach zabieg może wywołać mdłości, a nawet wymioty.

Powinno się zachować szczególną ostrożność, używając do inhalacji olejków eterycznych o silnym działaniu. Zawarte w nich składniki mogą bowiem drażnić błony śluzowe dróg oddechowych. Warto zatem zachować umiar, stosując olejek szałwiowy, eukaliptusowy, goździkowy, cynamonowy i anyżowy.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Inhalacje na zatoki - jak wykonywać i czego użyć do inhalacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz