Szukaj

Boli cię gardło? Nie śpiesz się z wyrzucaniem szczoteczki do zębów!

Podziel się
Komentarze0

Podobno po przeziębieniu, grypie, anginie i katarze należy natychmiast wyrzucić szczoteczkę do zębów, aby uniknąć kolejnego zarażenia związanego z namnażającymi się na szczoteczce mikrobami. Naukowcy z University of Texas Medical Branch (UTMB) pokazują, że może to nie być konieczne – a przynajmniej jeżeli chodzi o anginę.Badanie zaprezentowano na spotkaniu naukowym Pediatric Academic Societies (PAS) w Waszyngtonie, 4 maja.

W swoim eksperymencie uczeni wyhodowali bakterie GAS (streptokoki A), które powodują anginę, na szczoteczkach do zębów. Okazało się, że faktycznie mikroby rozwijały się i pozostawały na szczoteczkach co najmniej 48 godzin.

Co zadziwiające, dwie całkiem nowe szczoteczki, które nie miały kontaktu z bakteriami i służyły jako „grupa kontrolna”, również stały się siedliskiem bakterii, nawet jeżeli wyjęto je z ich opakowania z zachowaniem sterylności.


Następnie naukowcy postanowili sprawdzić, czy GAS rozwiną się na szczoteczkach używanych przez pacjentów chorych na anginę. W badaniu udział wzięło 27 pacjentów w wieku od 2 do 20 lat, z których 14 zdiagnozowano z anginą, a 13 ze zwykłym bólem gardła niespowodowanym przez streptokoki.

Uczestnicy mieli być zęby przez 1 minutę nowymi szczoteczkami, które następnie umieszczono w sterylnych pojemnikach i zabrano do laboratorium.

Co się okazało? Bakterie GAS pobrano tylko z jednej szczoteczki, w dodatku używanej przez pacjenta, który nie był chory na anginę. Na pozostałych szczoteczkach stwierdzono jedynie obecność bakterii, które są powszechne w jamie ustnej.

Dr Judith L. Rowen z UTMB mówi: - Wyniki te pokazują, że wyrzucanie szczoteczki do zębów po diagnozie anginy nie jest potrzebne.

Komentarze do: Boli cię gardło? Nie śpiesz się z wyrzucaniem szczoteczki do zębów!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz