Szukaj

Wolontariat obniża ciśnienie krwi?

Podziel się
Komentarze0

Jak sugerują badacze z Carnegie Mellon University, wolontariat jest dobry dla zdrowia serca. Okazało się bowiem, że między tą aktywnością a wyraźnym spadkiem ryzyka nadciśnienia krwi jest bardzo silne powiązanie. Badanie ukazało się w Psychology and Aging.Wysokie ciśnienie krwi to ważny czynnik ryzyka zawału serca, udaru mózgu, syndromu metabolicznego i niewydolności serca.

Dr Rodlescia S. Sneed z Dietrich College of Humanities and Social Sciences, mówi: - Wolontariat pozwala starszym dorosłym na nawiązanie takich więzi społecznych, których nigdy by nie mieli bez takiej aktywności. A istnieje bardzo dużo dowodów na to, że dobre więzi społeczne sprzyjają dobremu starzeniu i ograniczają ryzyko problemów zdrowotnych.

Naukowcy obserwowali 1 164 dorosłych w wieku 51 – 91 lat, którzy mieli normalne ciśnienie na początku badania (2006). Zadali im pytania odnośnie wolontariatu i innych czynników – na początku projektu i na jego końcu w 2010. Zmierzyli także ciśnienie krwi u uczestników.


Okazało się, że ludzie, którzy przez co najmniej 200 godzin rocznie działali w wolontariacie, mieli o 40% mniejsze ryzyko nadciśnienia pod koniec badania, w porównaniu do tych, którzy się nie udzielali w ten sposób.

Naukowcy nie stwierdzili, żeby jakiś konkretny typ wolontariatu działał wyjątkowo silnie na ciśnienie krwi – wszystkie miały podobny wpływ.

Badania sugerują, że wolontariat to skuteczny niefarmakologiczny sposób na obniżenie ryzyka ndciśnienia, ale potrzebne są dodatkowe prace, które odkryją biologiczne i psychologiczne mechanizmy łączące wolontariat z nadciśnieniem.

Nie tylko starszym dorosłym wolontariat przynosi korzyści – badanie zamieszczone w JAMA Pediatrics wykazało, że nawet uczniowie szkoły średniej doświadczają redukcji zapalenia, poziomu cholesterolu i BMI, udzielając się w wolontariacie.

Komentarze do: Wolontariat obniża ciśnienie krwi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz