Szukaj

Witamina D nie uśmierza bólów stawów?

Podziel się
Komentarze0

Codzienne zażywanie witaminy D nie pomoże w bólach kolana, ani też nie spowolni utraty tkanki chrzęstnej u ludzi z osteoartrozą, informuje najnowsze badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association.Poprzednie badania sugerowały, że u ludzi, którzy mają problemy ze stawami, wyższe poziomy tej molekuły we krwi oznaczały wolniejsze postępowanie choroby.

Ale czy zażywanie większej ilości supelementów diety oznaczałoby większy efekt ochronny, tego nie wiedziano.

Główny autor nowego badania, Timothy McAlindon z Tufts zaprosił do swojego projektu 156 pacjentów z osteoartrozą kolana, którzy mieli zażywać w sposób przypadkowy dzienną dawkę witaminy D bądź placebo przez 2 lata.

Żaden z uczestników nie wiedział, co zażywał. Dawki witaminy D na początku projektu wynosiły 2 000 UI dziennie, a u niektórych pacjentów zostały podniesione do 8 000 UI.

Większości dorosłych zaleca się dzienną dawkę witaminy D od 600 do 800 UI.


W grupie z witaminą D znaleźli się pacjenci, których stan choroby był nieco gorszy niż pacjentów z placebo, ale okazało się, że molekuła nie przyniosła żadnej wyraźnej poprawy.

W skali bólu od 0 do 20, w grupie z witaminą D odnotowano spadek bólu o 2.3 punktu w ciągu 2 lat, w porównaniu do 1.5 punktu u ludzi z placebo.

Dr McAlindon mówi: taka różnica może być kwestią przypadku.

Zmiany w objętości chrząstki, które są oznaką postępowania choroby, oraz zmiany w funkcjonowaniu kolana, były podobne w obydwu grupach.

Robert Heaney z Creighton University School of Medecine, badający witaminę D, ale nie związany z tym projektem, mówi: nie zaskakują mnie wyniki tego badania. Jest prawie pewne, że działanie tej molekuły różni się w zależności od osoby. Dla jednych jest ona ważna, a dla innych nie ma wielkiego znaczenia. Może być to związane z genetyką albo z innymi czynnikami, których lekarze nie są w stanie sprawdzić przed przepisaniem witaminy D. Jednakże w dalszym ciągu warto próbować, ponieważ molekuła ta ma wiele innych zalet.

Dr McAlindon dodaje od siebie: możliwe jest, że wysokie poziomy witaminy D we krwi pomagają uśmierzyć ból kolana, mimo że aktualne badania tego nie potwierdziły. W dalszym ciągu jest nadzieja, że może ona mieć wielkie zalety dla zdrowia.

Komentarze do: Witamina D nie uśmierza bólów stawów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz