Szukaj

Dieta lekkostrawna

Jesteśmy bardzo zabieganym społeczeństwem. Jemy w pośpiechu to, co wpadnie nam w ręce, nie zwracając uwagi jaki ma to wpływ na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Pamiętajmy, że ciężkostrawne i nieregularne posiłki mogą zaburzyć pracę organizmu.

Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna polecana jest zazwyczaj osobom, które mają problemy z żołądkiem; wrzody, stany zapalne, choroby wątroby i dróg żółciowych. Jest to sposób na odciążenie naszego układu pokarmowego, jednocześnie pozwalający mu na spokojną regenerację.

Lekkostrawne pożywienie stosuje się również wtedy, kiedy jesteśmy przejedzeni. Najczęściej po świętach, sutych weselach, czy spotkaniach rodzinnych, które skutkują niestrawnością. Współczesny człowiek w pogoni za sukcesem nie zwraca uwagi na to, co wkłada do ust.

Jemy nie tylko dlatego, że jesteśmy głodni, ale też dlatego, żeby zajadać stres. Żywność jest dla nas jak paliwo. Im gorzej jemy, tym bardziej osłabiamy nasz organizm.

Jak wygląda dieta łatwostrawna?

Dieta pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne oraz zapotrzebowanie na wartości odżywcze osoby dorosłej. Przy takim sposobie odżywiania powinniśmy jeść od 4 do 5 posiłków w regularnych odstępach czasowych. Ważnym jest, aby powstrzymać się od jedzenia 2 godziny przed snem. Przy odpowiednim stosowaniu nie tylko odciążymy i zregenerujemy układ pokarmowy, ale także możemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Podstawą tej diety jest ograniczenie, a nawet wyeliminowanie potraw smażonych, tłustych, ostro przyprawionych i ciężkostrawnych, które zalegają w żołądku. Należy jednak pamiętać, że w jadłospisie powinna znaleźć się pewna ilość włókna pokarmowego, ponieważ pełni ono wiele istotnych funkcji w układzie pokarmowym.

Dieta ta nie wyniszcza organizmu, ale jest skuteczna tylko wtedy, kiedy przestrzegane są jej zasady. Nieograniczone produkty łatwo przyswajalne mogą powodować przybranie na wadze. Zalecane jest picie 2 litrów wody, zgodnie z wymogami żywieniowymi. Możemy stosować ją kilka razy do roku bez porozumienia z lekarzem. Jednak nie powinna trwać dłużej niż miesiąc. Należy jednak pamiętać, że żadna dieta nie zastąpi żywienia opartego na zróżnicowanych produktach.

Zalecane produkty

Potrawy powinny być przyrządzane na parze lub w wodzie. Żywność duszona lub pieczona w folii. Postawmy na białe lub czerstwe pieczywo, ciasto drożdżowe, suchary, ryż, kaszę manną i drobne makarony. Z produktów zbożowych powinniśmy odrzucić pieczywo razowe, świeże bułeczki, grube kasze i makarony oraz rogaliki. Unikajmy również stosowania zasmażek. Do zagęszczania potraw najlepiej użyć jogurtu naturalnego lub zawiesinę z mąki i wody. Zalecane jest mleko zsiadłe, twarogi i serki homogenizowane, ale powinniśmy wykluczyć serki topione i sery żółte. Mięso powinno być chude, głownie kurczak, indyk, wołowina. Zapomnijmy o tłustych mięsach, oleju rzepakowym, boczku i słoninie. Ważnym składnikiem za to są ryby: szczupak, dorsz, czy sandacz.

Istotne w tej diecie są warzywa i owoce. Ziemniaki, które powszechnie uznawane są za tuczące, powinny znajdować się w naszym menu, najlepiej gotowane lub w postaci purée. Szpinak, brokuły, marchewka, pomidory, sałata, fasolka szparagowa – to wszystko jest konieczne, aby odciążyć organizm. Ze wszystkich tych warzyw możemy przyrządzać różnego typu sałatki z dodatkiem jogurtu naturalnego, które nie tylko są zdrowe, ale i smaczne. Unikajmy ostrej papryki, ogórków i cebuli, ponieważ są to warzywa ciężkostrawne i mogą zalegać w żołądku. Jedzmy jabłka, które wspomagają trawienie i owoce cytrusowe. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie owoce mają dobry wpływ na trawienie. Do takich należą gruszki, śliwki i czereśnie.

Dieta kojarzy nam się z ograniczeniem jedzenia, a przede wszystkim słodyczy. W diecie lekkostrawnej słodkie rzeczy są dozwolone, ale tylko wybrane i w niewielkiej ilości. Możemy posmakować galaretki, herbatniki, biszkopty z dodatkiem dżemu lub marmolady oraz przetwory owocowe. Unikajmy jednak słodkich ciastek z kremem, pączków, babek, faworków i tortów. W okresie letnim możemy przyrządzać sobie deser z galaretką i owocami, który zastąpi nam ulubione łakocie.

Niewskazane są alkohole, czekolada, kawa i kakao. To produkty, które nie wspomagają naszego układu trawiennego. Powinniśmy zamienić je na zdrową zieloną lub czarną herbatę, napoje owocowe oraz świeże soki z warzyw i owoców. Pamiętajmy, aby nie pić napojów gazowanych takich jak coca cola. Wodę mineralną wybierajmy niegazowaną. Będzie to znacznie łagodniejsze rozwiązanie dla żołądka.

Z dań lekkostrawnych najlepsze są zupy pomidorowe, jarzynowe, kartoflanki i rosół. Dodatki do dań takie jak kasza powinny być gotowane na sypko. Sosy najlepiej zagęszczać mąką z mlekiem lub słodką śmietaną. Zrezygnujmy z dań, w których skład wchodzi kapusta, na przykład kapuśniak i bigos. Unikajmy suchych ziaren i roślin strączkowych, nie od dziś wiadomo, że groch nie należy do lekkich posiłków. Podawane dania powinny być łagodne w smaku, by nie pobudzać wydzielania soków trawiennych. Nie powinniśmy przesadzać z przyprawami, ale też nie są one zabronione. Dania nabiorą ciekawego smaku, kiedy doprawimy je majerankiem lub koperkiem. Korzystna jest też pietruszka, rzeżucha i kminek, którym możemy doprawić mięso.

Przykładowe menu

Śniadanie: Sok z cytrusów lub herbata, pieczywo pszenne z masłem, chuda polędwica, pomidor.

Drugie śniadanie: Szklanka soku marchwiowego, wafle ryżowe.

Obiad: Zupa jarzynowa, ziemniaki purée lub ryż, gotowana marchewka, pulpety z mięsa drobiowego, kompot z jabłek.

Podwieczorek: Mus owocowy, herbatniki lub galaretka z owocami.

Kolacja: Herbata owocowa, ryba duszona

Menu należy ustalać indywidualnie. Należy jednak pamiętać o różnorodności  dań. Wbrew pozorom dieta lekkostrawna jest bardzo łatwa w zastosowaniu. To tak naprawdę wszystkie składniki codziennego żywienia odpowiednio przygotowane. Ważne jest aby posiłki były spożywane bezpośrednio po przygotowaniu ponieważ zawierają najwięcej cennych składników. Jest to jeden z najprostszych sposobów aby usprawnić nasz metabolizm i przy okazji utrzymać odpowiednią sylwetkę.

Komentarze do: Dieta lekkostrawna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz