Szukaj

Co jeść przed treningiem?

Na efektywność treningu nie wpływa wyłącznie rodzaj i ilość ćwiczeń, ale także odpowiednio zbilansowana dieta. Należy unikać głodzenia się i dostarczać właściwych składników odżywczych organizmowi. Dzięki temu będziemy mogli się szybko zregenerować i uzupełnić braki, które powstały w trakcie wysiłku fizycznego. Posiłek spożywany przed treningiem ma na celu dostarczenie organizmowi energii w takiej ilości, by wystarczyło jej na wykonanie ćwiczeń.

Co jeść przed treningiem?

Lekki posiłek

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu przed wysiłkiem, to lepiej nie jeść zbyt obfitych dań, bo mogą one utrudnić trening i spowodować problemy żołądkowe. Warto wtedy wybierać produkty lekkostrawne, które będą źródłem wartości odżywczych. Zaleca się również rezygnację z tłuszczów przed ćwiczeniami, gdyż mogą one spowolnić pracę organizmu.

Węglowodany

Węglowodany stanowią niezwykle istotny element posiłku spożywanego przed treningiem. Dostarczają one organizmowi odpowiednie ilości energii, która jest niezbędna do wykonania treningu. Węglowodanów złożonych organizm potrzebuje szczególnie dużo w godzinach porannych, ponieważ w trakcie snu zużywane są niewielkie ilości energii. Metabolizm trzeba zatem odpowiednio pobudzić przed wysiłkiem fizycznym. Składniki, które mogą w tym pomóc to: ryż, makaron, pieczywo, płatki owsiane czy owoce.

Białka

Innym, ważnym składnikiem spożywanym przed treningiem są białka. Stanowią one budulec mięśni i hamują katabolizm. Można je znaleźć w chudym mięsie (drobiowym lub wołowym), rybach, jajkach, twarogu, mleku czy jogurcie. Inną alternatywą, mającą dużą liczbę zwolenników szczególnie wśród mężczyzn, jest odżywka białkowa lub węglowodanowo—białkowa. Wybierając tego typu produkty, również warto zwrócić uwagę na te lekkostrawne (np. proteiny serwatkowe).

Płyny

W trakcie wysiłku fizycznego organizm traci duże ilości wody. Należy pamiętać, by uzupełniać jej zapas przed treningiem i po nim. Najlepszym wyborem jest woda niegazowana lub gazowana, w zależności od indywidualnych preferencji. Najszybciej i najlepiej nawadnia ona ludzki organizm. Unikać należy płynów w postaci słodkich napojów gazowanych czy owocowych soków, zawierających duże ilości cukru.

Kiedy spożyć posiłek przedtreningowy?

Ostatni posiłek należałoby zjeść maksymalnie 2 godziny przed wysiłkiem fizycznym. Dzięki temu składniki zawarte w pożywieniu będą miały szansę wpłynąć na efektywność treningu, nie utrudniając przy tym pracy żołądka. Dokładny czas, który powinien dzielić posiłek przedtreningowy i wysiłek fizyczny, w dużym stopniu jest uzależniony od indywidualnych preferencji każdego człowieka.

Przykładowy posiłek przedtreningowy

Pierś kurczaka z kaszą jęczmienną i fasolką szparagową.

  • Składniki: pierś kurczaka (130g.), kasza jęczmienna perłowa (50 g.), fasolka szparagowa, kawałek kostki warzywnej (1/4), oliwa z oliwek (10 ml.)
  • Przygotowanie: Kaszę i fasolkę gotujemy al dente. Pokrojoną pierś dusimy z dodatkiem kostki warzywnej. Całość polewamy odrobioną oliwy z oliwek.

Katarzyna Łukawska

Komentarze do: Co jeść przed treningiem? (1)

bartuss
bartuss 21-07-2014 15:39

Posiłek przed treningiem

1

Posiłek powinien być lekki i lekko strawny. W ogóle to musi być przerwa między posiłkiem a bieganiem, która wynosi 40 minut. Potem należy przystąpić do rozgrzewki i dopiero do treningu. Jednak trzymając się meritum spraw... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze