Szukaj

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, mimo iż obecnie bardzo popularna, przez wielu wciąż nieprzestrzegana. Najczęstszą wymówką jest brak czasu – jak mamy jeść zdrowo, skoro cały dzień jesteśmy zabiegani i nie mamy na nic czasu?

Zdrowa dieta

Jemy szybko i niezdrowo, bo tak jest nam wygodnie. Jeśli naprawdę zależy nam na zdrowej diecie, a tym samym na naszym zdrowiu, powinniśmy poświęcić czas na zaplanowanie zdrowej diety i niekoniecznie musi wiązać się to z wizytą u dietetyka. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto wprowadzić w codziennie życie, by uczynić swoją dietę zbilansowaną i zdrową.

Talerz pełen kolorów

Podstawą zdrowej diety są owoce oraz warzywa. Czy tego chcemy czy nie, to prawda, a spożywanie produktów roślinnych jest niezbędne do zachowania zdrowego organizmu. Oczywiście nikt nie mówi, że od razu trzeba przechodzić na wegetarianizm. Mięso jest kolejnym składnikiem, który powinien wchodzić w skład zdrowego odżywiania, jednak powinno być to mięso chude. Bardzo często zapominamy także o jedzeniu ryb, które zawierają wiele niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. W naszym obiedzie zawsze powinny znajdować się warzywa i owoce. Nawet jeśli spożywamy tylko drugie danie, nigdy nie zapominajmy o sałatce – najlepiej kolorowej, przyciągającej wzrok. Warzywa nie muszą kojarzyć się z produktami bez smaku, przy odpowiednich kombinacjach zadowolą nie tylko nasz oczy, ale też kubki smakowe. Na deser zawsze wybieraj owoce! Dostarczają naturalnych cukrów i nie zawierają pustych kalorii, tak jak większość słodyczy.

Jedz produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste nie są przetwarzane, ziarna w całości zostają zmielone i nie są pozbawiane najważniejszych składników takich jak błonnik, kwas foliowy, cynk, fosfor, potas czy żelazo. Produkty pełnoziarniste powodują, że czujemy uczucie sytości dłużej. Zawierają węglowodany złożone, które uwalniają się stopniowo przez cały dzień, zapobiegając napadom tzw. „wilczego głodu”. Dlatego zapamiętaj, że zamiast kajzerki zawsze wybieraj grahamkę, a zamiast żółtego makaronu czy białego ryżu makaron razowy i brązowy ryż.

Kupuj produkty z niską zawartością tłuszczu

Dotyczy to przede wszystkim nabiału. Wybierając mleko, lepiej wybrać to, które jest odtłuszczone. Jego skład nie zmienia się oprócz tego, że zamiast 3,2 % tłuszczu dostarczymy sobie 0,5 %. To samo dotyczy sera twarogowego, śmietan czy jogurtów.

Pij wodę

Oczywiście im więcej wody pijemy tym lepiej. Oprócz tego, że redukuje ona uczucie głodu, to nawadnia organizm i jest o wiele zdrowsza niż napoje słodzone. Z tego powodu warto zamienić coca-colę na niegazowaną wodę mineralną. Jeśli będzie brakować nam smaku, można dodać do wody plasterek cytryny.

Często i mało

Te dwa słowa powinny wejść na stałe do twojego słownika. Jedzenie małych porcji to podstawa, nie należy najadać się do syta, ponieważ powoduje to uczucie dyskomfortu, wzdęcia, utrudnia przemianę materii. Tak naprawdę możesz jeść bardzo często, ale ważne by w porcjach przeważały warzywa i by porcje były małe.

Nie jedz w nocy

To jeden z najważniejszych punktów, którego stanowczo trzeba przestrzegać. Najważniejsze jest to by, by nie jeść 3-4 godziny przed zaśnięciem. Sen także jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowej sylwetki. Największą zmorą jest zajadanie się fast-foodami po nocach, dlatego jeśli chcesz jeść zdrowo, musisz wykluczyć je ze swojego jadłospisu.

Przyrządzaj jedzenie i celebruj posiłki

Obecnie slow food można dostać na ulicach, staje się to coraz bardziej popularne. Street slow food jest doskonałą alternatywą dla kebabów, hamburgerów i innych kalorycznych bomb ociekających tłuszczem i wysokokalorycznymi sosami, jednak najlepszym wyjściem jest samodzielne przyrządzanie posiłków. Jeśli już zasiądziemy do spożywania posiłku przygotowanego własnoręcznie, powinniśmy celebrować jedzenie, jeść powoli i dokładnie przeżuwać, co sprawi, że szybciej poczujemy się zaspokojeni. Nie prośmy też o dokładki! Warto poczekać kilkanaście minut zanim podejmiemy taką decyzję, ponieważ informacja o sytości nie dochodzi od razu do naszego mózgu.

Te wskazówki to małe kroki, które mogą zaprowadzić wielkie zmiany w twoim życiu. Zdrowa dieta nie jest synonimem głodówki lub jedzenia rzeczy, które nie są smaczne. Wręcz przeciwnie, to dieta, która nie tylko jest atrakcyjna smakowa, ale także odżywcza i pełna witamin, poprawiających naszą kondycję.

Autor: Aleksandra Socha

Komentarze do: Zdrowa dieta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz