Szukaj

Dieta Raw Food – korzyści i zagrożenia

Raw Food to dieta, która polega na wyłączeniu ze swojego jadłospisu produktów przetworzonych, zakłada spożywanie tylko produktów surowych i zabrania poddawania  ich jakiejkolwiek obróbce termicznej.

Dieta Raw Food – korzyści i zagrożenia

W diecie Raw Food nie gotuje się, nie smaży, nie piecze żadnych pokarmów, ponieważ podczas tych procesów jedzenie traci najważniejsze odżywcze wartości, a jego jakość spada. Raw Food, zwany także witarianizmem, to spożywanie przede wszystkim produktów surowych, świeżych, nieprzetworzonych. Ten rodzaj diety w naturalny sposób łączy się z wegetarianizmem oraz weganizmem. Najczęściej dochodzi do całkowitego wyeliminowania produktów mięsnych, jednak istnieją tacy, którzy spożywają surowe mięso, ryby, a także produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak jajka.

Powrót do korzeni

Zwolennicy surowej diety podkreślają, że człowiek od samego początku spożywał tylko surowe pokarmy, a wraz z rozwojem i postępem cywilizacyjnym zaczęliśmy poddawać jedzenie obróbce, która niekoniecznie musi być dla nas korzystna. Odeszliśmy od spożywania produktów naturalnych, w ich niezmienionej formie, a wymyśliliśmy Mc Donalda, kolorowe napoje i różnego rodzaju słodycze, które nie zawierają żadnych witamin. Dieta Raw Food opiera się głównie na spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego, ale nie polega ona na jedzeniu marchewki na przemian z jabłkiem. Aby przejść na dietę Raw Food trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, która ułatwi nam cały proces. Dieta dopuszcza przetwarzanie pokarmów w temperaturze 40-50 stopni C, ponieważ nie dochodzi do zniszczenia enzymów i elementów odżywczych.

Zalety diety Raw Food

Najważniejszą zaletą surowej diety jest zapobieganie wszelkiego rodzaju nowotworom. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale jest to fakt niejednokrotnie potwierdzony przez lekarzy. Ludzie cierpiący na raka bardzo często przechodzą na Raw Food. Zaletami surowej diety są:

  • zahamowanie procesu starzenia się – najlepszym przykładem jest Mimi Kirk – jedna
  • z najbardziej znanych witarianek na świecie, obecnie ma 76 lat, a jej charyzma, osobowość, a także ciało (gładka skóra, brak zmarszczek, brak otyłości oraz jakichkolwiek chorób typowych dla starszego wieku) czynią z niej osiemnastolatkę,
  • szybki i trwały spadek wagi,
  • dostarczanie organizmowi niezbędnych składników mineralnych, które w wysokiej temperaturze ulegają zniszczeniu,
  • zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca, cukrzycy, raka – jest to dieta bogata w potas, magnez, żelazo, kwas foliowy.

Dieta Raw Food oprócz korzystnego wpływu na ciało, ma także zbawienny wpływ na naszego ducha. Osoby, które spożywają surowe pokarmy czują się przede wszystkim pełne energii, myślą logiczniej, mają bardziej optymistyczne podejście do życia, a ich koncentracja się polepsza.

Zagrożenia

Każda radykalna zmiana w naszym sposobie odżywiania może powodować różne zagrożenia, dlatego zawsze, gdy decydujemy się na zmiany w naszym jadłospisie, powinny być one przemyślane i wprowadzane stopniowo. Dieta Raw Food, ze względu na założenia spożywania surowych produktów, niesie ze sobą pewne zagrożenia, jednak przy zachowaniu ostrożności nie jest dietą groźną. Do zagrożeń, które niesie surowa dieta należą:

  • prawdopodobieństwo zatrucia żołądkowego, szczególnie wtedy kiedy nie chcemy rezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego, spożywamy surowe jajka czy mięso,
  • uczucie chłodu – często, w okresie zimowym, ludzie praktykujący surową dietę odczuwają wzmożone poczucie chłodu. Lekarze twierdzą, że wynika to z powodu nie spożywania ciepłych, gotowanych posiłków, jednak jest to efekt działania naszego mózgu, a nie rzeczywistej nieprawidłowości w odżywianiu. Dowiedziono, że poczucie chłodu bierze się z psychicznego uwarunkowania, bo przecież to nie surowe jedzenie wychładza organizm, a np. nabiał,
  • dieta Raw Food może być niewskazana w czasie ciąży, dlatego przed podjęciem decyzji kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem,
  • niedowaga – surowa dieta jest mało kaloryczna, dlatego trzeba kontrolować stan swojej wagi.

Raw Food to na pewno nie dieta dla każdego. Oprócz samej chęci odchudzenia się czy uzyskania lepszego samopoczucia, chodzi też o pewną ideologię, światopogląd i wewnętrzne przekonania. Jedno jest pewne – na dietę Raw Food przechodź stopniowo, w przeciwnym razie wyrządzisz swojemu organizmowi krzywdę.

Autor: Aleksandra Socha

Komentarze do: Dieta Raw Food – korzyści i zagrożenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz