Szukaj

Wirusy- Niewidzialni zabójcy

Podziel się
Komentarze0

Z powodu chorób zakaźnych w XX wieku zmarło więcej ludzi, niż we wszystkich działaniach wojennych prowadzonych na całym globie. Lekarze ostrzegają, że wciąż wisi nad nami groźba ogólnoświatowej epidemii nieznanego wirusa. W ramach cyklu „Filmowe dochodzenia” PLANETE zaprasza 10 maja na wstrząsający dwuczęściowy dokument „Imperium wirusów”.W 2003 roku wystarczyło kilka dni, by na cały świat rozprzestrzeniła się epidemia SARS. Zapoczątkowana w Hong-Kongu szybko przeniosła się do innych państw. W wyniku choroby zmarło niemal 800 osób. Według badań nie ma obecnie żadnego nosiciela SARS, jednakże naukowcy ostrzegają, że wirus wciąż istnieje i może uderzyć ponownie w najbliższej przyszłości. Mimo wszystko możemy być wdzięczni losowi za to, że żyjemy w czasach nowożytnych. Czarna ospa, jedyna oficjalnie wyeliminowana choroba zakaźna, pod koniec XVIII w. zabijała corocznie ponad 400 tysięcy Europejczyków. W XX w. przyczyniła się do śmierci od 200 do 400 milionów ludzi. Ostatecznie w 1980 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała ospę za chorobę całkowicie eradykowaną. Oznacza to całkowity brak występowania patogenu w organizmach ludzkich, zwierzęcych i innych elementach środowiska. Obecnie jedyne istniejące wirusy tej choroby znajdują się w sztucznym środowisku i wykorzystywane są tylko w celach naukowych.


Twórcy dokumentu „Imperium wirusów” w pierwszym odcinku za pomocą wywiadów, fabularyzowanych inscenizacji oraz animacji komputerowych przedstawili walkę epidemiologów z SARS. Chorobę udało się wyeliminować, ale w odróżnieniu od ospy cały czas istnieje ryzyko kolejnego zakażenia. W drugiej części filmu ukazali oni fikcyjną walkę służby zdrowia z czarną ospą we współczesnym Berlinie. Jednocześnie widzowie będą mogli obejrzeć pracę prawdziwych naukowców, takich jak Brazylijczyk Luiz Pereira, Amerykanin Nathan Wolfe, lub Francuz Xavier Pourrut, którzy w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, Azji i Afryki polują na przyszłych możliwych zabójców ludzkiej rasy. W nieodkrytych partiach dżungli kryją się mordercze wirusy, które wkrótce mogą przejść ze zwierząt na ludzi. Eksperci obawiają się także terrorystów, którzy mogą sztucznie modyfikować i generować bakterie, tak jak robiono to w sowieckich laboratoriach u szczytu Zimnej Wojny.


Niemieckim realizatorom w „Imperium wirusów” udało się połączyć stylistykę filmu sensacyjnego z poważnym dokumentem. Twórcy dokumentu składają także hołd wielu zmarłym pracownikom służby zdrowia, którzy stanowili jedną piątą ofiar SARS. Co spowodowało, że zdecydowali się oni na walkę ze śmiertelnymi wirusami? W jakim kierunku pójdą badania nad chorobami zakaźnymi? Odpowiedź można znaleźć w „Imperium wirusów”. Emisja w PLANETE w poniedziałkowy wieczór 10 maja o 20.45 i 21.45.

IMPERIUM WIRUSÓW
film dokumentalny
Niemcy, 2008, 2 x 52 min.
najbliższe emisje
10.05, pn, godz. 20.45, odc. 1/2   
10.05, pn, godz. 21.45, odc. 2-ost.   
19.05, śr, godz. 19.10, odc. 1/2   
20.05, cz, godz. 19.15, odc. 2-ost.   

Komentarze do: Wirusy- Niewidzialni zabójcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz