Szukaj

Wirus ptasiej grypy atakuje ssaki morskie

Podziel się
Komentarze0

We wrześniu 2011 u wybrzeży Nowej Anglii znaleziono foki z poważnym zapaleniem płuc i ranami skóry. Odpowiedzialny za to wirus H3N8 wówczas zabił 162 foki. Na podstawie analiz, specjaliści stwierdzili, że wirus H3N8 najprawdopodobniej wyewoluował z odmiany, która krąży wśród północnoamerykańskich ptaków wodnych.„Gdy pierwsze testy wskazały, że winowajcą jest wirus ptasiej grypy, zadaliśmy sobie oczywiste pytanie: w jaki sposób ptasi wirus zaraził foki?" mówi Simon Anthony, D.Phil, naukowiec z Center for Infection and Immunity i autor badań.

Wirus H3N8 jest pierwszym wirusem, który występuje u ptaków i morskich ssaków.


"Nasze wyniki pokazują jak duże znaczenie ma kontrola dzikiej przyrody w celu przewidywania i zapobiegania pandemii”, mówią W. Ian Lipkin, dyrektor Center for Infection and Immunity oraz profesor epidemiologii John Snow w Mailman School of Public Health.

"Wirus Nipah, HIV, SARS, Zachodniego Nilu i grypa są przykładami infekcyjnych chorób, które zrodziły się w zwierzętach. Każdy wybuch choroby u zwierząt dzikich lub domowych musi być uważany za potencjalne niebezpieczeństwo zagrażające ludziom."

Komentarze do: Wirus ptasiej grypy atakuje ssaki morskie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz