Szukaj

Wirus HPV: czy należy szczepić mężczyzn?

Podziel się
Komentarze0

Należy, czy też nie szczepić nastolatków i młodych mężczyzn przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus)? Debata nad tą kwestią może się znów rozpocząć, wraz z publikacją nowego badania, według którego szczepionka Gardasil ma redukować aż o 90% ryzyko pojawienia się kłykcin u mężczyzn.Brodawki weneryczne, czyli kłykciny, to najczęstszy objaw zarażenia wirusem HPV u młodych mężczyzn, według Towarzystwa Położników i Ginekologów w Kanadzie (Société des obstétriciens et gynécologues du Canada, SOGC).

W rzeczywistości, dla mężczyzn stnieje 10-procentowe ryzyko zachorowania na kłykciny w przeciągu całego życia.

Badanie to, opracowane i sfinansowane przez firmę Merck & Co., która także skomercjalizowała szczepionkę Gardasil, zostało zrealizowane na ponad 4 000 mężczyzn w wieku od 16 lat do 26 lat, pochodzących z 18 różnych krajów (między innymi, z Kanady).

Badanie to miało na celu sprawdzenie poziomu skuteczności szczepionki w porównaniu do placebo, jeśli chodzi o zapobieganie uszkodzeniom narządów płciowych, takich jak właśnie brodawki weneryczne. Badanie to trwało conajmniej 3 lata.

Jeszcze przed rozpoczęciem tego projektu badawczego, wszyscy uczestnicy musieli mieć conajmniej 5 różnych partnerów seksualnych. Około 85% z uczestników miało relacje seksualne wyłącznie z kobietami.

Mniej uszkodzeń i mniej kłykcin

Wśród młodych mężczyn, którzy nigdy nie zostali zarażeni jedną z czterech odmian wirusa HPV, przeciwko którym działa ta szczepionka, szczepienie pozwoliło zredukować o 90% zarówno pojawienie się uszkodzeń genitalnych zewnętrznych, jak i kłykcin – w porównaniu do tych mężczyn, którzy otrzymali placebo.

Zobacz również:A konkretnie, zaobserwowano 1,58 przypadków kłykcin dla 100 uczestników z każdego przedziału wiekowego w grupie zaszczepionej placebo, w porównaniu do 0,52 przypadków wśród tych mężczyn, którzy otrzymali prawdziwą szczepionkę.

Jednakże, kiedy bierzemy pod uwagę grupę tych, którzy już byli zarażeni, jeszcze przed otrzymaniem szczepionki, okazuje się, że skuteczność tego specyfiku spada do zaledwie 65% w przypadku uszkodzeń zewnętrznych oraz do 60% w przypadku kłykcin.


Szczepionka uniwersalna?

Czy więc niezbędnym jest szczepienie wszystkich młodych mężczyzn między 16 a 26 rokiem życia, aby zredukować ryzyko uszkodzenia narządów płciowych, ale również liczbę przypadków infekcji generalnie?

Wiele czynników powinno być brane pod uwagę, mówi pani Jane J. Kim, która podpisuje się pod artykułem wstępnym w tej samej edycji przeglądu, który opublikował omawiane badanie.

Wiele badań wykazuje, że kiedy poziom szczepień wśród dziewczyn jest wysoki, to zaszczepianie chłopców nie jest opłacalne,
podkreśla pani Jane J. Kim. Ale w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie jedynie 26,7 % dziewczyn w wieku od 9 lat do 26 lat otrzymało 3 dawki szczepionki przeciwko wirusowi HPV, zaszczepianie chłopców byłoby sprawą bardzo pożądaną, podtrzymuje specjalistka.

Zdaniem pani Kim, musimy także brać pod uwagę koszty szczepionki. Ponieważ Gardasil znajduje się wśród szczepionek najbardziej kosztownych na świecie, czyli około 400 dolarów USA za 3 dawki.

Inny czynnik, którego nie można zaniedbać: długość badania nie pozwala ustalić, czy szczepionka jest bezpieczna na dłuższą metę, ani jaka jest długość ochrony, jaką ona zapewnia.

Należy także przypomnieć, że szczepienia przeciwko wirusowi HPV u kobiet są znane z tego, iż stanowią potencjalną broń – ale jeszcze nie udowodnioną – w zapobieganiu rakowi szyjki macicy. U chłopców natomiast, szczepionka ma być skuteczna jedynie przeciwko pojawianiu się uszkodzeń narządów płciowych, według badania.

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV

W Kanadzie zatwierdzono 2 szczepionki prewencyjne przeciwko zarażeniom HPV: Gardasil właśnie oraz Cervarix.

Gardasil jest szczepionką, która chroni przeciwko 4 szczepom wirusa HPV, czyli przeciwko HPV 6, HPV 11, HPV 16 oraz HPV 18. Cervarix z kolei chroni przeciwko dwóm typom wirusa HPV: HPV 16 i HPV 18.

Te dwie szczepionki są zalecane dziewczętom i kobietom w wieku od 9 lat do 26 lat, podczas gdy Gardasil jest również zalecany chłopcom i mężczyznom w tym samym przedziale wiekowym.

Komentarze do: Wirus HPV: czy należy szczepić mężczyzn?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz