Szukaj

Większość ludzi nie wie jak myć zęby

Podziel się
Komentarze0

Prawie wszyscy Szwedzi myją zęby, ale tylko jeden na dziesięciu robi to prawidłowo, czyli w sposób, który skutecznie chroni zęby przed próchnicą. Teraz, badacze z akademii Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg, chcą nauczyć swoich rodaków skuteczniejszego mycia zębów.Większość Szwedów myje zęby pastą z fluorem, ale jedynie niewielu zna najlepszą technikę szczotkowania, czyli wie w jaki sposób powinno się używać pasty i w jaki sposób fluor chroni zęby przed próchnicą.

W dwóch oddzielnych badaniach, doktor Pia Gabre z kolegami z Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg, przestudiowała zwyczaje mycia zębów u 2013 Szwedów, w wieku 15-16 lat, 31-35 lat, 60-65 lat i 76-80 lat. Pod lupę wzięto takie parametry jak:

- jak często myją zęby;

- jak długo;

- jak często jest stosowana pasta z fluorem;

- jak dużo nakładają pasty na szczoteczkę;

- jak wiele zużywają wody do mycia zębów;

- jak wiele zużywają wody po myciu zębów.


Rezultaty tego badania pokazują, że zaledwie 10% szwedzkiej populacji używa pasty do zębów w najbardziej efektywny sposób.


Szwedzi generalnie myją zęby, ale większość ze względu na normy społeczne i aby czuć się świeżo, a nie po to, by chronić swoje zęby przed próchnicą,
mówi doktor Pia Gabre.


Szwedzi mogliby poprawić zdrowie swojej jamy ustnej, i to w dość znaczący sposób, gdyby nauczyli się w jaki sposób można zmaksymalizować działanie pasty z fluorem,
dodaje jeszcze szwedzka specjalistka.

Jednakże, badanie pokazuje, że 80% Szwedów generalnie jest szczęśliwa z tym, w jaki sposób dbają o swoje zęby. Większość zapytanych osób uczyła się myć zęby w dzieciństwie, od swoich rodziców. Nawet jeżeli zostali oni poinformowani o bardziej skutecznych technikach w późniejszym życiu, to jednakże w dalszym ciągu kontynuują oni mycie w taki sposób jak zawsze, dodaje jeszcze doktor Pia Gabre.

Badacze konkludują, że wiedza Szwedów na temat mycia zębów wymaga poprawki, a porady, jakie są dawane populacji, powinny być prostsze, jaśniejsze, a także łatwiejsze w praktycznym zastosowaniu.


Małe statystyki:

- 25% szwedzkich nastolatków nie myje zębów regularnie;

- kobiety poniżej 35 roku życia najlepiej dbają o zęby;

- około 1 Szwed na czterech uważa, że głównym zadaniem fluoru jest utrzymywanie świeżości jamy ustnej;

- około 70% dorosłych Szwedów nigdy nie dowiedziało się w jaki sposób najlepiej posługiwać się pastą do zębów;

- około 55% - 75% Szwedów płucze usta wodą po myciu.


Badacze mówią:

- używaj pasty do zębów co najmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i przed udaniem się na nocny spoczynek;

- jeżeli często psują ci się zęby, używaj pasty z większą zawartością fluoru;

- nie płucz ust wodą po szczotkowaniu zębów.

Komentarze do: Większość ludzi nie wie jak myć zęby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz