Szukaj

Wątroba nie boli...

Podziel się
Komentarze0

Wątroba nie boli... ale to nie oznacza, że nie choruje! Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. W Polsce choruje około 700 tysięcy osób. Skuteczną ochroną przed zabójczym działaniem wirusa jest szczepienie – mówi spec. chorób zakaźnych Magdalena Śliwińska z Scanmed Multimedis w Krakowie.


Wirusowe zapalenie wątroby typu B – WZW typu B – to choroba, która ma dwa oblicza. Jednym z nich jest ostre zapalenie wątroby typu B, drugim natomiast przewlekłe zapalenie wątroby – typ B bez manifestacji procesu ostrego. Chorobę wywołuje zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B. Do zakażenia tym wirusem dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią lub innymi płynami ustrojowymi, konsekwencją czego jest zapalenie wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby może mieć formę ostrą lub przewlekłą.

Ostre WZW typu B może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i może ulec samoistnemu wyleczeniu. Nie ma leczenia przyczynowego na tym etapie schorzenia, a jedynie leczenie objawowe tj. łagodzenie ostrych objawów. Zalecamy choremu dietę „wątrobową” - bez tłuszczy i alkoholu, spoczynkowy tryb życia. W tym przypadku odpoczywanie ma ogromne znaczenie dla samej wątroby, która dodatkowo jest wspomagana uzupełnieniem witamin oraz glukozą, którą wątroba bardzo lubi – mówiąc kolokwialnie. W okresie ostrych objawów pacjent wymaga hospitalizacji w oddziele szpitalnym.

Z kolei przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B trwa zazwyczaj całe życie. Schorzenie prowadzi do bardzo poważnych chorób wątroby, tj. do marskości w tym także raka wątrobowo-komórkowego. Bardzo istotne jest także i to, że chorzy są zakaźni! Wówczas najbliżsi obowiązkowo muszą się zaszczepić. W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby o podłożu wirusowym, chory udając się do innego specjalisty jest zobowiązany do poinformowania go o tym ze jest nosicielem wirusa typ B – komentuje dr Śliwińska.

Tajemnica objawów


Żółtaczka wszczepienna – WZW typu B, jest poważną w skutkach chorobą zakaźną. U części osób zakażenie HBV przebiega bezobjawowo – można nie wiedzieć, że jest się zakażonym! Objawy ostrego WZW są mało charakterystyczne, gdyż przypominają grypę. Występują zatem bóle mięśniowe, bóle stawowe, uczucie osłabienia mogą wystąpić stany podgorączkowe. Zdarza się także że u pacjenta występują dolegliwości dyspeptyczne tj. ponudzania, brak apetytu, czasem wymioty.

Przewlekłe WZW zaczyna się wówczas, gdy po pół roku od zachorowania nie dojdzie do wyleczenia. Objawy w tym czasie mogą być niezauważalne, lecz dosyć często Pacjenci skarżą się na syndrom ciągłego zmęczenia trwającego latami. Po około 20 latach trwania choroby, dochodzi do marskości wątroby, a u niektórych Pacjentów rozwija się nowotwór wątroby – mówi specjalista Scanmed Multimedis.


Dlaczego zapalenie wątroby zagraża zdrowiu?

Zapalenie wątroby zaburza czynności narządu. Wątroba to największy gruczoł organizmu, który pełni bardzo ważną funkcję – zachodzi w niej mówiąc kolokwialnie przemiana materii decydująca o odżywianiu tkanek i komórek. Białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy docierają z jelit drogą krwi do wątroby. W wątrobie podczas skomplikowanych przemian biochemicznych zmieniają się w składniki energetyczne i „pokarm” dla komórek i tkanek. W wątrobie też dokonuje się odtruwanie z substancji toksycznych - dostających się z zewnątrz jak i tworzących się wewnątrz organizmu. Stan zapalny zaburza wszystkie niezbędne dla zdrowia czynności fizjologiczne wątroby.

Szczepionka dla rozsądnych?

Polacy coraz częściej udają się na podbój świata – wycieczki na Bliski Wschód, Czarny Ląd czy do Ameryki Łacińskiej to dziś dość powszechne kierunki wycieczek naszych rodaków. Przed wyjazdem należy się jednak skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na szczepienie. Może to być szczepionka skojarzona, czyli chroniąca przed WZW typu B i A. Oba schorzenia są dość powszechnie określane, jako choroby „brudnych rąk” i oczywiście coś w tym jest. Z drugiej strony warto pomyśleć o tym, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czyli o wszelkiego rodzaju urazach czy wypadkach, których możemy doświadczyć, zarówno w Polsce, jak i podczas wakacyjnego odpoczynku w egzotycznym kraju. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy Pacjent przed zabiegiem chirurgicznym planowanym powinien być zaszczepiony przeciw WZW, lecz nie zawsze jest na to czas... – dodaje dr Śliwińska.

Jedziesz tam – zaszczep się!

Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Szczepionka nas chroni, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie. W przypadku ostrej wersji choroby leczenie sprowadza się do zachowania diety oraz odpoczynku. Natomiast w przewlekłej odmianie schorzenia wymagane jest leczenie interferonem i/lub analogami nukleozydowymi lub nukleotydowymi. Takie leczenie jest prowadzone w ośrodkach specjalistycznych, które posiadają leki i monitorują przez cały okres leczenia stan pacjenta.

Komentarze do: Wątroba nie boli...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz