Szukaj

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A, hepatitis A)

Podziel się
Komentarze1

W latach siedemdziesiątych Polska należała do krajów o dużej liczbie chorych na wzw A. Chorowały głównie dzieci. Prawie 100% dorosłych było uodpornionych w sposób naturalny. Rejestrowano wówczas około 50 000 przypadków rocznie. Do połowy lat dziewięćdziesiątych liczba zachorowań na WZW A kształtowała się na poziomie endemiczności pośredniej. Rejestrowano na niektórych terenach epidemie wyrównawcze oraz przesunięcie najwyższej liczby zachorowań na 10-14 rok życia.




Poprawa warunków socjoekonomicznych i sanitarnych doprowadziła do wyraźnego spadku zachorowań. Badania seroepidemiologiczne prowadzone w 1997 roku wykazały, że zwiększył się odsetek populacji wrażliwej na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A (HAV). Odsetek nieuodpornionych osób do 30. roku życia wzrósł do 70 % .Tylko 29% populacji poniżej 25 roku życia miało naturalne przeciwciała. U dzieci do 15 roku życia przeciwciała odpornościowe stwierdzono tylko u 7% badanych. Obecnie zapadalność na WZW A jest niska, a nawet bardzo niska. Większość rejestrowanych w Polsce przypadków WZW A jest przywlekanych przez nie uodpornionych turystów, z terenów endemicznego występowania hepatitis A. Coraz częściej osoby dorosłe podróżują do krajów tropikalnych, basenu Morza Śródziemnego z dziećmi, które nie są uodpornione przeciw WZW A. Krajami dużego ryzyka nabawienia się WZW A są Egipt, Indie, Chiny. Istnieje realne niebezpieczeństwo wystąpienia lokalnych epidemii lub epidemii wyrównawczych WZW A w przypadku zawleczenia hepatitis A z terenów endemicznych. Grupą szczególnego narażenia są turyści wyjeżdżający z krajów o niskiej do regionów o wysokiej endemiczności. Dlatego CDC (Center for Disease Control), i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają szczepienia przeciwko WZW A przede wszystkim turystom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej zapadalności na WZW A. Główny Inspektorat Sanitarny umieścił wirusowe zapalenie wątroby typu A na liście najistotniejszych zagrożeń ze strony biologicznych czynników chorobotwórczych w okresie letnim.


Do 31.07.2008 roku zgłoszono w Polsce 53 przypadki WZW A, więcej niż w roku 2007. Większość wystąpiła w województwie lubelskim.

Ewa Duszczyk
Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Komentarze do: Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A, hepatitis A) (1)

renii
renii 22-05-2013 18:12

wirus wątroby typu A

1

Podczas zakażenia wirusem zaleca się odpoczynek zarówno fizyczny jak i psychiczny. W trakcie leczenia ważna jest także lekkostrawna, bogata w białko i uboga w tłuszcze dieta. Powinna być ona stosowana przez około 2 miesi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze