Szukaj

WZW C - objawy, przyczyny, leczenie

Podziel się
Komentarze1

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus- HCV). (Wirus HCV Pochodzi z rodziny flaviridae, jest wirusem jednoniciowym RNA dwukrotnie większym niż wirus HBV. Wykryty został w 1989 roku i nazwano go wówczas „non A non B”.) WZW C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne.


Tylko u 20% chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie wirus skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby. Zakażenie wykrywa się ją często przypadkowo po wielu latach w momencie wystąpienia poważnych uszkodzeń wątroby. Zakażenia wirusem HCV w 80% przypadków przechodzą w postać przewlekłą. W ciągu 20-30 lat trwania przewlekłego zakażenia HCV u co najmniej 20-30% chorych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby dochodzi do rozwoju marskości wątroby, a wiadomo, że każda postać marskości, niezależnie od jej etiologii, grozi rozwojem raka wątrobowo-komórkowego, w konsekwencji dochodzi także do rozwoju  poważnych powikłań, uniemożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie organizmu (wodobrzusze, żylaki przełyku i krwawienia z żylaków przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie). Z tego powodu wirus zapalenia wątroby typu C został zaliczony do karcynogenów klasy I. Zagrożenie ze strony HCV wynika ponadto z dużego rozprzestrzenienia wirusa i braku czynnej profilaktyki – do tej pory nie została wynaleziona szczepionka przeciw wirusowi (w przeciwieństwie do typów A i B) oraz z bardzo niskiego odsetka osób zdiagnozowanych.Zakażenie HCV można skutecznie wyeliminować leczeniem u 50-80% chorych (zależnie od genotypu). Efektywność leczenia maleje jednak wraz z upływem czasu od momentu zakażenia.

Zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to problem epidemiologiczny i społeczny dotyczący około 3% populacji świata. Na świecie zakażonych wirusem jest ok. 170 milionów osób. Każdego roku grupa zakażonych powiększa się o kolejne 3-4 miliony. Według szacunków WHO, z powodu niskiej  wykrywalności wirusa HCV, a co za tym idzie właściwej terapii, liczba zgonów spowodowanych WZW C w najbliższych latach zwiększy się kilkukrotnie. Zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV, popartymi przeprowadzonymi niedawno badaniami epidemiologicznymi, liczba zakażonych w Polsce może wynosić ok. 730 000 czyli 1,9 % populacji z ogólnej liczby zakażonych jak się ocenia zdiagnozowano  jedynie ok. 2% przypadków. Wynika z tego, że ponad 700 000 Polaków nie wie, że może być zakażonych i nieświadomie przekazuje wirusa kolejnym osobom.


Wiedza społeczeństwa na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wiedza społeczeństwa na temat WZW C jest niewystarczająca. Większość z nas nie rozróżnia  poszczególnych typów wirusowych zapaleń wątroby. Mylimy wzw typu C z innymi typami takimi jak wirusowe zapalenie wątroby typu A czy B oraz utożsamiają chorobę z jej objawem żółtaczką, która prawie nigdy nie pojawia się w przypadku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Polacy nie są świadomi zagrożenia ze strony HCV, nie wiedzą, jak przenosi się wirus i w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia. często wydaje nam się  – co jest błędem, że istnieje  szczepionka przeciwko HCV, a zakażenia można uniknąć przez zachowanie podstawowych zasad higieny i stosowanie odpowiedniej diety. Nie wykonujemy w większości przypadków  testów na przeciwciała anty HCV sądząc, że  nas  to nie dotyczy, gdyż sądzimy, że do zakażeń dochodzi tylko ww nielicznych przypadkach u osób mających częsty kontakt z krwią, i tym samym po prostu bagatelizujemy problem.

Jak może dojść do zakażenia HCV?
Wirus zapalenia wątroby typu C przenosi się głównie przez krew. Szacuje się, że w Polsce 80% zakażeń HCV jest skutkiem zabiegów medycznych, zwłaszcza drobnych, takich jak wykonywanie zastrzyków lub pobierania krwi. Do zakażenia może dojść również podczas: wizyty u fryzjera, kosmetyczki, manikiurzystki, stomatologa, podczas tatuowanie ciała czy kolczykowania, a także poprzez kontakt z krwią domowników poprzez używanie tej samej maszynki do golenia czy nożyczek do paznokci. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia noworodków urodzonych przez matki zarażone wirusem HCV.

Wirus HCV NIE PRZENOSI się przez:
  • kichanie i kaszel,
  • trzymanie za ręce,
  • całowanie się,
  • używanie tej samej toalety, wanny, prysznica,
  • spożywanie żywności przygotowywanej przez osobę zakażona HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby),
  • trzymanie kogoś w objęciach, przytulanie,
  • pływanie w tym samym zbiorniku wodnym z zakażonymi HCV,
  • zabawa z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała).

Kto może być potencjalnie zakażony?
Każdy może być potencjalnie nosicielem wirusa HCV.

Jak sprawdzić czy jest się zakażonym?

Do wykrycia zakażenia wystarczy jedno badanie krwi, test na obecność przeciwciał anty-HCV, który wykonać można w większości laboratoriów analitycznych. Przeciwciała anty-HCV są obecne we krwi średnio po 8-10 tygodniach od momentu zakażenia.


Komentarze do: WZW C - objawy, przyczyny, leczenie (1)

Annegi
Annegi 22-10-2010 21:55

zakażenia szpitalne

1

Możliwe do uzyskania są odszkodowania z tytułu zakażenia gronkowcem, żółtaczką B,C, wirusem HIV, sepsą, itp. Dotyczy osób, w których sytuacji można udowodnić wszczepienie wirusa w placówce medycznej. Są to bardzo trudne ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze