Szukaj

W czasie snu, somnambulicy powtarzają

Podziel się
Komentarze0

Podczas snu, mózg niekoniecznie odpoczywa… Badacze francuscy właśnie bowiem pokazali, dzięki kilku osobom lunatykującym, że zadania nauczone w przeciągu dnia, są powtarzane w ciągu nocy. Inaczej mówiąc, nasz mózg sam wszystko powtarza!W przeciągu dnia, nasze pięć zmysłów jest w ciągłym stanie pobudzenia i gromadzi mnóstwo danych. Mózg jest tym bardziej stymulowany, kiedy jest w fazie uczenia się nowych zadań, na obraz małych dzieci, które nie przestają się uczyć chodzić albo mówić, a także dorosłych, którzy również czasami muszą poddać się fazie uczenia się, przede wszystkim w dziedzinie zawodowej.

Niezależnie od naszego wieku więc, każdego dnia tworzą się nowe obwody neuronowe w naszych mózgach.

Naukowcy francuscy i szwajcarscy zainteresowali się więc sposobem, w jaki mózgu ludzki rejestruje te nowe dane w przeciągu nocy, i zapytali się również, czy obwód neuronowy może być aktywowany.

Ostatnie prace przeprowadzone na człowieku były już w stanie udowodnić słuszność popularnego wierzenia, iż sen pomaga mózgowi skonsolidować pamięć, utwierdzając przeszłe zdarzenia w mózgu. Ale aż do teraz, powtarzania aktywności neuronowych w przeciągu snu, podobnych do tych, zaobserwowanych podczas dnia, nie udało się jeszcze nigdy udowodnić.

Faza uczenia się

Tym razem, badacze obserwowali z bardzo bliska sen 57 osób, które zostały wcześniej poddane szczególnym zadaniom w ciągu dnia. Usadzone przed ekranem, osoby te musiały naciskać najszybciej jak to możliwe, ale nie myląc się, na jeden z czterech guzików tego samego koloru, jak kolor tego, który pokazał im się na ekranie. Dodatkowa trudność, uczestnicy musieli używać lewej ręki, aby nacisnąć na przycisk zielony i niebieski, a ręki prawej, aby naciskać na guziki czerwony i żółty.


Nie mówiąc im o tym, badacze przedstawili im serię ośmiu kolorów w sposób powtarzający się (niebieski, żółty, zielony, czerwony, żółty, niebieski, czerwony, zielony), aby dobrze zakotwiczyć serię ruchów w połączeniach neuronowych w mózgu.


Somnambulicy i szczególni marzyciele

Przebadane osoby nie zostały wybrane dodatkowo: badacze pochylili się nad kwestią przypadków osób, które nie miały wyjątkowych problemów ze snem (18), albo dotkniętych dwoma zaburzeniami snu, czyli somnambulizmem (19 osób) oraz zaburzeniem zachowania w czasie snu REM (20 osób).

Jeśli te dwa zaburzenia mogą się mylić, to jednakże różnią się one w niektórych punktach. Somnambulicy mają tę szczególną właściwość "przechadzania się śpiąc" (tak jak to sugeruje łacińskie pochodzenie tego słowa). A dzieje się to w momencie, kiedy ich mózg pokazuje wszystkie oznaki, iż znajduje się w stanie 3 lub 4 fazy snu, które odpowiadają fazom snu głębokiego. Jednakże, ich ciało jest wtedy w ruchu, a oczy są otwarte.

Takie zadziwiające zachowanie, generalnie bez ryzyka, ma mieć wyjaśnienie w genach albo w stresie.

Z kolei, zaburzenia zachowania w czasie snu REM charakteryzują się również poruszaniem się w czasie snu, z powodu braku atonii mięśniowej, ale poruszanie to odpowiada temu, co dzieje się we śnie i jest mniej dokładne niż u lunatyków (którzy nie śnią).

Somnambulicy powtarzają informacje podczas snu

Według rezultatów badania, które ukazały się w przeglądzie Plos One, wideo nagrane w czasie snu ochotników pokazuje, że jeden spośród nich wykonuje swoimi ramionami wyjątkowy taniec, przypominający we wszystkich szczegółach ruchy wykonywane dzień wcześniej w trakcie treningu.

Zdaniem autorów, ewidentne jest, że aktywność neuronalna odbudowuje się podczas snu. Z  tego co my wiemy, rezultaty te reprezentują pierwszą bezpośrednią i niedwuznaczną demonstrację ewidentnego zachowania powtarzania we śnie zadania nauczonego się wcześniej, piszą naukowcy.

Komentarze do: W czasie snu, somnambulicy powtarzają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz