Szukaj

Ustawa o działalności leczniczej pod okiem prawników

Podziel się
Komentarze0

Administratorzy przychodni, lecznic, szpitali i innych placówek medycznych będą mieli okazję już jutro przeanalizować pod okiem radców prawnych Ustawę o działalności leczniczej – jedną z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego. Szkolenie, które odbędzie się w najbliższy piątek 27 stycznia, zorganizowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu.


Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, wprowadza zmiany zarówno w zakresie zasad organizacji systemu ochrony zdrowia, jak i w funkcjonowaniu podmiotów prowadzących działalność leczniczą. – Ten akt prawny reguluje w sposób kompleksowy zasady prowadzenia działalności leczniczej. A co najważniejsze, nadaje zakładom opieki zdrowotnej status przedsiębiorcy. Dlatego osoby zarządzające takim placówkami muszą poznać dogłębnie nowe przepisy, aby wiedzieć, jak prawidłowo i skutecznie funkcjonować w obecnej rzeczywistości – mówi dr Krystyna Babiak, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

– Zagadnienia zawarte w tej ustawie nie są łatwe w interpretacji, dlatego też zachęcamy pracowników administracji placówek ochrony zdrowia do uczestnictwa w tym seminarium – dodaje. Ustawa o działalności leczniczej wprowadza duże zmiany między innymi w funkcjonowaniu zakładów opieki zdrowotnej, sposobach ich zakładania i finansowania, ale także wprowadza nowe pojęcia i ich definicje. – Działalność lecznicza, podmiot wykonujący taką działalność, podmiot leczniczy czy praktyka zawodowa to nowe zagadnienia, które pojawiają się w treści tej ustawy, dlatego warto dla zrozumienia całości jej założeń przeanalizować ich prawne znaczenia – mówi dr Krystyna Babiak, Dziekan OIRP.


Uczestnicy szkolenia będą mięli okazję zapoznać się z podstawowymi założeniami formalno-prawnymi ustawy, a także z bardziej szczegółowymi zagadnieniami, takimi jak możliwość przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, regulacje prawa pracy pracowników podmiotów leczniczych czy zasady dotyczące wsparcia finansowego tych podmiotów. Specjaliści opowiedzą też między innymi o indywidualnej i grupowej praktyce zawodowej jako podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz o odpowiedzialności ubezpieczeniowej podmiotu leczniczego w zakresie nowego ryzyka ubezpieczeniowego. Szkolenie odbędzie się w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, przy ulicy Chwaliszewo 69.

Dodatkowe informacje:

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu jest jedną z 19 izb samorządu radców prawnych w Polsce. Zrzesza obecnie 2700 radców prawnych i aktualnie szkoli 990 aplikantów radcowskich. Zgodnie ze swoim statutem realizuje zadania związane z edukacją prawniczą (m.in. szkolenia radcowskie, aplikacje radcowskie, konferencje merytoryczne), organizowaniem współpracy regionalnego środowiska radców prawnych, a także promocją zawodu oraz wiedzy prawniczej wśród lokalnej społeczności (regularne bezpłatne konsultacje prawnicze, akcja Niebieski Parasol).

Pierwsze Zgromadzenie OIRP w Poznaniu odbyło się w 1983 roku. Dokonano na nim wyborów organów samorządu radców prawnych na I kadencję (1983 – 1987). Dziekanem Izby został wówczas Edmund Alexiewicz. Obecnie funkcję dziekana pełni Krystyna Babiak.

OIRP w Poznaniu mieści się przy ulicy Chwaliszewo 69. W siedzibie Izby, jako pierwszej w Polsce, otwarto w 2011 r. salę rozpraw, w której aplikanci przeprowadzają symulacje rozpraw z zakresu prawa karnego, cywilnego i administracyjnego.

Komentarze do: Ustawa o działalności leczniczej pod okiem prawników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz