Szukaj

Uśmiech – piękny, zdrowy i… sztuczny

Podziel się
Komentarze1

Zęby pracują każdego dnia, dlatego, łatwo się niszczą i często, z przyczyn niezależnych od nas, tracimy je. Wypadki, zbyt twardy pokarm, dieta wysokocukrowa, wiek czy też choroby dziąseł i zębów mogą prowadzić do ubytków i braków w uzębieniu.

Uśmiech – piękny, zdrowy i… sztuczny

Wtedy jedynym rozwiązaniem jest protetyka stomatologiczna.

Czy dziś sztuczne zęby to tragedia, czy błogosławieństwo?

Białe, zadbane zęby świadczą o człowieku. To jedna z pierwszych rzeczy na które zwracamy uwagę, gdy kogoś poznajemy. Jednak, nie tylko względy estetyczne są tu istotne, lecz również, a może nawet przede wszystkim, zdrowie. Chore zęby mogą być przyczyną wielu poważnych dolegliwości mogących prowadzić do ich utraty. Jest to problem, który może dotyczyć zarówno kobiet jak i dla mężczyzn i to w każdym wieku. Na szczęście współczesna stomatologia zna wiele różnych rozwiązań, dzięki którym można uzupełnić miejsce po brakującym zębie. Sztuczne zęby wyglądają tak samo jak prawdziwe, dlatego gdy staniemy przed dylematem: czy zakładać protezę zębową czy zostawić ubytek - nie zastanawiajmy się ani chwili.

Piękny uśmiech to zdrowe ciało

Zęby są odzwierciedleniem stanu zdrowia i kondycji całego ciała. Brak higieny jamy ustnej zwiększa ryzyko powstania ubytków. Nie każdy wie, że chore zęby mogą mieć destrukcyjny wpływ na cały organizm człowieka.  Nieleczone mogą być przyczyną: bólów głowy, choroby wrzodowej, chorób stawów lub zatok, a nawet zmian w sercu. Nie wspominając już o pogłębiających się wadach zgryzu, nieświeżym oddechu, czy chorobach jamy ustnej. Dlatego bólu i wszelkich zmian w jamie ustnej nie wolno ignorować. Kiedy doprowadzą one do braków w uzębieniu, to pozostałe zęby mogą zacząć się przesuwać i deformować szczękę.

Przyczyny problemów stomatologicznych mogą być różne. Do najczęstszych należy zła higiena jamy ustnej, a także brak badań profilaktycznych. Zaniedbane zęby stają się słabe i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Gdy ząb jest osłabiony, łatwo się łamie, kruszy lub atakuje go próchnica. Wtedy nawet zwykła marchewka może być dla niego zagrożeniem. Wcześnie wykryte ubytki mogą być zaleczone, a co za tym idzie, choroba się nie rozwija. Złamany ząb powinien zostać poddany leczeniu niezależnie od rozmiaru ubytku. Jeśli tego nie zrobimy ryzyko choroby zęba wzrasta. Problemy mogą pojawiać się również z wiekiem. Z czasem zęby stają się coraz słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Jedną z głównych przyczyn chorób zębów jest zła dieta wysokocukrowa. Inną może być długotrwała choroba, która wyniszcza organizm lub nawet ciąża. W obu przypadkach organizm jest osłabiony, a co za tym idzie, zęby są słabsze. Zdarzają się też wypadki mechaniczne, na które nie mamy wpływu jak upadki czy uderzenia w zęby, zbyt twarde elementy w pokarmie itp. Jeżeli nastąpi silne uderzenie w zęby i po kilku dniach nadal czuć ból, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

- W obecnych czasach stomatologia estetyczna stoi na bardzo wysokim poziomie. Dziś nawet utrata jedynki nie stanowi wielkiego problemu. Współczesna protetyka pozwala na perfekcyjne odtworzenie zęba lub jego fragmentu. – mówi dr Wojciech Drużba z kliniki Dental Complex.


Co zrobić gdy stracimy ząb?

Z każdym problemem z zębami należy przede wszystkim udać się do specjalisty. Dobrze też zrobić to jak najwcześniej. Bagatelizowanie wszelkich zmian w jamie ustnej może się wiązać z dłuższym leczeniem i wyższymi kosztami.  Specjalista stomatolog zaoferuje najlepszy sposób leczenia, nawet jeżeli wiąże się z ewentualnym wyrwaniem i uzupełnieniem braku w uzębieniu. Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, to ostateczność, ale nawet ona nie ma wpływu na piękny uśmiech.

Jakie są metody uzupełniania braków w uzębieniu?

Najczęściej w miejsce usuniętego korzenia wszczepiany jest implant, czyli wykonany zazwyczaj z tytanu sztuczny korzeń, na którym zakładana jest korona – sztuczny ząb. Dawniej cała korona była zrobiona z metalu, obecnie zastąpiono go ceramiką, a zewnętrzna powłoka zrobiona jest z białego, imitującego zęba tworzywa. Innym rozwiązaniem jest założenie tak zwanych mostów. Tutaj, w przeciwieństwie do koron, uzupełnienie mocuje się do zdrowego zęba lub korony. Jest to rozwiązanie dobre w przypadku, gdy problemy w jamie ustnej nie są zbyt rozległe, a dziąsła są zdrowe. Podobnie jak drogowe mosty, w protetyce można wyróżnić filary i przęsła. Filarami są korony nakładane na naturalne zęby sąsiadujące z ubytkiem, natomiast przęsła to jeden lub kilka uzupełnionych zębów. Wybór między koroną a protezą zależy od konkretnego przypadku.

- Stomatolog podejmuje decyzję o sposobie leczenia przy każdym indywidualnym przypadku. Opiera ją o takie czynniki jak: liczba brakujących zębów, sposób ich utraty, stan zdrowia pozostałych, a nawet wiek pacjenta. Najczęściej implanty są lepszym rozwiązaniem dla żywych zębów, natomiast mosty są dla tych, które są umartwione. Jeśli chodzi o wygląd, to nie ma różnicy między sztucznym zębem a prawdziwym. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie ma różnicy w kolorze naturalnych zębów i uzupełnień. – dodaje dr Drużba z klinik Dental Complex.


Zasadniczo lepszym rozwiązaniem jest implant, jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa niż przy wykorzystaniu mostów. Niestety implanty i mosty nie są dla każdego. Dawniej istniało wiele przeciwskazań dotyczących stosowania implantów, dziś jedyną przeszkodą na tej drodze mogą być ciężkie, przewlekłe schorzenia miejscowe lub ogólne oraz ciąża, dla której badania jak np. rentgen mogą mieć szkodliwy wpływ.

Osoby, które mają zdrowe zęby, ale nie są zadowolone z ich wyglądu, mogą założyć licówki, czyli cienkie, porcelanowe łuski nakładane na stałe na przednią stronę zęba. Ta metoda przeznaczona jest dla osób mających problem z przebarwieniami lub chcących wyrównać kształt zębów. Dodatkowo licówki dają możliwość zamknięcia szpar między zębami. Osoby z przebarwieniami mogą również skorzystać z nowoczesnych metod wybielania zębów np. metodą nakładkową. Efekt takiego zabiegu widoczny jest już po kilku dniach.

Jak żyć z protezą?

Dla wielu osób sztuczny ząb albo proteza kojarzą się z przysłowiowymi zębami babci w szklance koło łóżka. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne protezy lub implanty wyglądają bardzo naturalnie i służą przez wiele lat. Obecnie coraz rzadziej korzysta się z wyjmowanych protez. Jednak osoby, które z przyczyn niezależnych od nich, decydują się na nią muszą przestrzegać podstawowych zasad, by proteza nie sprawiała dyskomfortu. Przede wszystkim sztuczna szczęka musi być wygodna, jeżeli odczuwamy ból oznacza to, że zęby są źle dopasowane. Taka proteza może doprowadzić do zaniku mięśni, deformacji dziąseł i wypadania sztucznych zębów. Aby proteza służyła nam przez kilka lat należy obchodzić się z nią delikatnie. Nie upuszczać, nie doprowadzać do wyschnięcia, myć dokładnie w letniej wodzie. Przed założeniem sztucznej szczęki należy delikatnie rozmasować dziąsła szczoteczką do zębów, dzięki temu pobudza się krążenie, usuwa bakterie i płytkę nazębną.

Kiedyś zakładanie uzupełnień było jednym z najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów stomatologicznych. Wiązał się on również z długotrwałymi dolegliwościami po zabiegowymi jak opuchlizna i obolałe dziąsła. Na szczęście nowoczesne gabinety dentystyczne mają w swojej ofercie ekspresowe zakładanie sztucznych zębów.

Ile czasu potrzeba na założenie implantów?

- Można to załatwić podczas jednej wizyty. W naszej ofercie znajduje się nawet zabieg „zęby w godzinę”, podczas którego zakładane są implanty bez nacinania dziąseł, a na nie mocowane są zęby. Po wykonanym zabiegu można normalnie funkcjonować, jeść i śmiać się bez bólu. Obrzęk który zwykle towarzyszy mocowaniu również jest zredukowany do minimum, przez co pacjent może na drugi dzień normalnie funkcjonować. - odpowiada dr Wojciech Drużba z kliniki Dental Complex.

Utrata zębów to zdecydowanie problem, ale nie dramat. Stomatologia zna dziś wiele sposobów na uzupełnianie braków w uzębieniu. Niezależnie od tego, czy problemy z zębami wynikają z wieku, stanu zdrowia, przebytych urazów lub wad wrodzonych, dzięki wizycie u specjalisty możemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Komentarze do: Uśmiech – piękny, zdrowy i… sztuczny (1)

starace67
starace67 08-05-2013 14:42

Zła dieta to poważny problem

1

Wiele osób nie wie na przykład, że zła dieta, uboga w witaminy i minerały, przyczynia się do wypadania zębów. Co więcej, spożywanie niewłaściwych produktów po leczeniu implantologicznym może ukrócić żywotność implantów z... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze