Szukaj

Unikalna współpraca naukowców ujawnia nowe fakty o narkotykach w Europie

Podziel się
Komentarze0

Ankiety związane ze zażywaniem narkotyków stanowią podstawową bazę informacji dla skutecznej, nowej polityki antynarkotykowej, ale są też punktem odniesienia dla oceny tych już wdrożonych. Po raz pierwszy naukowcy bezpośrednio porównali wyniki badań nad nielegalnymi narkotykami i ich konsumpcją w 19 europejskich miastach.Najlepszą metodą pomiaru i zdobycia informacji jest kwestionariusz. Pozwala on bowiem na przeprowadzenie badań wśród różnych grup społecznych, od imprezowiczów i narkomanów do zwyczajnych czterdziestolatków.

Dodatkowe wiadomości przydatne w badaniu to te, przekazane przez policję czy szpitale.

Norwegian Institute for Water Research (NIVA) w Oslo i Mario Negri Institute w Milanie przeprowadziły zaś badania bezpośrednio, współpracując z 11 europejskimi instytutami badawczymi.

Co ciekawe, użyto surowych próbek ścieków z 19 dużych miast w Europie. Pobrane zostały one przez naukowców podczas jednego tygodnia w marcu 2011.

Następnie przeanalizowano je starannie, zwracając uwagę na biomarkery w moczu dla: kokainy, amfetaminy, ecstasy, metaamfetaminy i marihuany.


Całkowita ilość tych substancji używanych przez mieszkańców miasta została starannie zmierzona, a wyniki dostosowywane do wielkości populacji.

Dane pokazują różnice czasowe i gatunkowe we wzorcach zażywania narkotyków w Europie.

I tak, na przykład, kokainy zażywa się więcej w Europie Zachodniej i Środkowej, a mniej w Północnej i Wschodniej.

Największa ilość ecstasy na głowę przypada w miastach holenderskich, tak samo jak i w Antwerpii i w Londynie.

Generalnie, większe spożycie kokainy i ecstasy następuje w czasie weekendu.

Zaś metaamfetamina króluje w Helsinkach, Oslo i Budweis.

Co ciekawe, spożycie marihuany jest porównywalne we wszystkich krajach.

"Zawsze będą wątpliwości co do wiarygodności i pewności badań przeprowadzanych za pomocą kwestionariuszy" - mówi dr Kevin Thomas, koordynator projektu z NIVA. "W naszym przypadku natomiast, dzięki temu, że użyto próbek ze ścieków, wynik jest niezawodny i łączny. Możemy też określić jak duży jest rynek narkotykowy w danym mieście, a także zauważyć zmiany w konsumcji, w krótkim okresie. Wreszcie możemy lepiej zrozumieć fakty dotyczące nielegalnego zażywania narkotyków."

Gert-Jan Geraeds z Environmental Science & Ecology w Elsevier jest pod wrażeniem tego, że badanie osiągneło tak miedzynarodowy charakter, a także podziwa ducha współpracy, który doprowadził do powstania obiecującej metody: wszystko się tutaj miesza - nauka z polityką, sprawy lokalne z globalnymi.

Komentarze do: Unikalna współpraca naukowców ujawnia nowe fakty o narkotykach w Europie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz