Szukaj

Unia Europejska: 89 milionów ton jedzenia marnowane każdego roku

Podziel się
Komentarze0

Plenarna sesja dotycząca rolnictwa w Unii Europejskiej okazała się alarmująca: blisko 50% zdrowego jedzenia jest marnowane każdego roku w Unii Europejskiej, podczas gdy 79 000 000 jej obywateli żyje poniżej progu ubóstwa. Wyrok jest bezapelacyjny: Unia Europejska powinna jak najszybciej zredukować choćby o połowę poziom marnowania jedzenia na swoim terenie.Pięćdziesiąt procent zdrowego jedzenia jest bowiem roztrwaniane każdego roku w UE, przez gospodarstwa domowe, supermarkety, restauracje. Liczba ta jest wstrząsająca jeszcze bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że blisko 80 000 000 obywateli Unii Europejskiej żyje w biedzie, a 16 000 000 zależy od pomocy żywnościowej organizacji charytatywnych.

Zarządzanie zapasami jedzenia nie jest dobrze koordynowane, a ten problem nie jest nowy, niestety. W zależności od kraju Unii Europejskiej, zapasy jedzenia w ogóle nie odpowiadają zapotrzebowaniu populacji. Parlament Europejski zdecydował więc, w rezolucji przyjętej w czwartek, o opracowaniu i wdrożeniu pilnych działań, które pozwolą o połowę zredukować marnowanie wyprodukowanej żywności, do 2025 roku.

Parlament Europejski również poprosił o opracowanie środków umożliwających łatwiejszy dostęp do jedzenia dla najbiedniejszych ludzi żyjących w Unii Europejskiej.

Skoordynowana strategia powinna zostać wdrożona jak naszybciej, mówią specjaliści. Powinna ona łączyć działania europejskie i narodowe, które pozwolą poprawić skuteczność łańcuchów pokarmowych oraz obwodów konsumpcji, sektor po sektorze, dzięki pilnemu zajęciu się tym problemem.


Według badania opublikowanego przez Komisję Europejską, jeżeli nie zrobimy nic, aby zatrzeć różnicę między podażą a zapotrzebowaniem na jedzenie, marnotrawstwo wzrośnie o 40% do 2020 roku. Najważniejsza kwestia, w przyszłości, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na produkty żywnościowe, biorąc pod uwagę to, że będzie ono większe niż oferta.

Nie możemy sobie pozwolić więcej na brak działania, podczas gdy produkty zdrowe i jadalne są wyrzucane do śmieci. Chodzi o problem etyczny, ale również o społeczny i ekonomiczny, wraz z ogromnym wpływem na środowisko, stwierdza Salvatore Caronna przed głosowaniem. Chodzi o to, żeby lepiej edukować populację europejską, aby nie marnowała jedzenia, zwłaszcza produktów, które są jeszcze jadalne.

Dobrym pomysłem są kampanie uwrażliwiające. Rozwiązanie przewiduje również wprowadzenie podwójnej daty przydatności: data sprzedaży oraz data przydatności do spożycia. Powinny również zmienić się wymiary opakowań, co pozwoli konsumentom na niekupowanie zbyt wielkich ilości jedzenia, w porównaniu do ich realnych potrzeb.

Aby zachęcić do rozwoju sektoru spożywczego, deputowani europejscy proszą o ogłoszenie roku 2014 „Europejskim rokiem przeciwko marnowaniu żywności”.

Przyczyny marnowania żywności, według Komisji Europejskiej (na dzień 19 stycznia 2012 roku):

- gospodarstwa domowe: 43%. Jak uważa zgromadzenie plenarne, tutaj można uniknąć aż 60% marnotrawstwa.

– przemysł rolno-spożywczy: 39%.

– detaliści: 5%.

– sektor restauracyjny: 14%.

Komentarze do: Unia Europejska: 89 milionów ton jedzenia marnowane każdego roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz