Szukaj

Co to są tłuszcze trans?

Niektórzy ludzie myślą, że całkowite unikanie tłuszczu jest dobrym krokiem. Sądzą, iż dzięki ograniczeniu spożywania tłuszczy schudną. Jednak prawda jest taka, że świat tłuszczów jest bardzo skomplikowany. Są dobre i złe tłuszcze, te naturalne i nienaturalne, a każde z nich wpływają na organizm w inny sposób. Niektóre z nich są absolutnie niezbędne dla zdrowia organizmu.

Co to są tłuszcze trans?

Tłuszcze należy dostarczać w witaminach, które są w nich rozpuszczalne, czyli takie jak witaminy E, A i D. Potrzebujemy tłuszczy po to, aby utrzymać skórę zdrową i dostarczać naszemu organizmowi niezbędnego paliwa do odpowiedniego funkcjonowania. Regulują one również poziomu cukru we krwi.

Dla ludzi, którzy kontrolują swój cholesterol, nagłe odcięcie organizmu od tłuszczu może nie być złe. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa Wytycznych Żywieniowych dla Amerykanów, dieta zbyt uboga w tłuszcz może mieć szkodliwy wpływ na poziom cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Raport ten zaleca dietę składającą się od 20 do 35 procent kalorii dziennie, pochodzących z tłuszczów mono i wielonienasyconych kwasów, takich jak te znajdujące się w rybach czy olejach roślinnych.

Czym są trans tłuszcze?

Wszystko to brzmi dość prosto. Unikać dużej ilości nasyconych tłuszczów z czerwonego mięsa i źródeł mlecznych, a zamiast tego skupić się na zdrowych olejach roślinnych. Niestety, nie wszystkie tłuszcze są sobie równe albo naturalne. Trans tłuszcze często pojawiają się na etykietach produktów spożywczych jako składnik „częściowo utwardzonego oleju roślinnego” albo „utwardzony olej roślinny”, i mimo tego, że oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek są doskonałym składnikiem zdrowej, naturalnej diety, to olej utwardzony jest zupełnie czymś innym.

Utwardzony olej roślinny – lub trans tłuszcze – są tworzone w procesie przemysłowym, który rozpoczyna się przetwarzaniem ciekłego oleju roślinnego. Następnie dodaje się do niego wodór. To sprawia, że powstaje stały tłuszcz, bardziej trwały. Ten stały tłuszcz wykorzystywany jest przez komercyjnych producentów żywności, ponieważ dodaje bardziej atrakcyjnego smaku do żywności, takich jak ciasta czy ciasteczka. Mało tego, przedłuża żywność produktu w przeciwieństwie do naturalnych tłuszczów. Żywność wykonana z tego tłuszczu jest również – mniej tłusta, co jest dobre dla marketingu.

Dlaczego trans tłuszcze są złe?

Kiedyś myślano, że tego typu tłuszcze są tanie i zdrowe. Jednak już w 1980 roku, niektórzy dietetycy i adwokaci żywnościowi bili na alarm. Coś co zostało zmienione chemiczne, jak trans tłuszcze, nie mogło być korzystne dla organizmu ludzkiego. Jak się później okazało, mieli rację. Od tego czasu kolejne badania wykazywały, że trans tłuszcze są złe. Wiążą się one bowiem z chorobami serca, otyłością, cukrzycą typu 2. i zapalenia ogólnoustrojowego.

Jedno z badań, zgłaszane przez National Insitutes of Health, wykazało, że afrykańskie zielone małpy, które karmione były trans tłuszczem, przybierały na wadze. Przytyły nawet wtedy, kiedy ich dieta nie była bogata w nadmiar kalorii. Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nurtition, połączyły ze sobą konsumpcje trans tłuszczów a cukrzycą typu 2.

Nawet American Heart Association dołączył do tych, którzy twierdzą, że tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu a ograniczają poziom tego dobrego, co zwiększa ryzyko chorób serca czy udaru mózgu.

Komentarze do: Co to są tłuszcze trans?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz