Szukaj

Tytoń: 3 powody, dla których młodzi palą

Podziel się
Komentarze0

Lekarze są bezradni: co może sprawiać, że młodzi ludzie, w 2013 roku, w dalszym ciągu palą każdego dnia, podczas gdy zgubne skutki tego nałogu są już bardzo dobrze znane? Kilka dni temu urolodzy dzwonili na alarm, przynosząc niepokojące wieści: jedynie rzucenie palenia może zapobiec rakowi pęcherza.A jednak, nastolatki i młodzi dorośli zdają się myśleć, że są niezniszczalni i nie przyjmują do wiadomości żadnych rozsądnych argumentów.

Teraz naukowcy kanadyjscy z University of Montreal pochylili się nad tym tematem i znaleźli 3 czynniki ryzyka, powszechne pośród młodych palaczy. Rezultaty tego badania zostały opublikowane w magazynie Journal of Adolescent Health.

Dla celów tego badania, Kanadyjczycy przez 13 lat obserwowali grupę 1 300 młodych ludzi – od 12 do 24 roku życia. Badanie miało 22 etapy.


Na etapie końcowym stwierdzono, że 75% młodych ludzi przynajmniej raz spróbowało palić, 44% zaczęło palić, nie będąc jeszcze w liceum, 43% będąc w liceum, a 14% tuż po zakończeniu liceum.

Na podstawie odpowiedzi uzyskanych od badanych, naukowcy ustalili 3 czynniki ryzyka, powszechne przede wszystkim dla ludzi w wieku od 18 do 24 lat:

- impulsywny temperament;

- niskie wykształcenie;

- regularne picie alkoholu.

Prof. Jennifer O’Loughlin, kierująca tym badaniem, mówi: - Alkohol redukuje zahamowania i samokontrolę. Logiczne jest więc to, że młodzi ludzie są bardziej skłonni ku paleniu, kiedy piją.

Teraz pani profesor sugeruje, żeby jej badanie zachęciło służby zdrowia do namierzania młodych dorosłych w trakcie kolejnych kampanii prewencji nikotynizmu. Ostatnie badanie wykazało bowiem, że szokujące obrazki i ostrzeżenia zamieszczane na paczkach papierosów nie odnoszą większego skutku.

Komentarze do: Tytoń: 3 powody, dla których młodzi palą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz