Szukaj

Twoje wysokie obcasy zmieniają twój chód

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli jesteś kobietą, prawdopodobnie możesz nosić wysokie obcasy. Nie wszystkie kobiety to lubią, ale wiele z nich jednak tak. Będą nawet przysięgać z pełnym przekonaniem, niezależnie od tego, jak boleśnie to wygląda: „są takie wygodne...”! Niestety, nasze stopy tego nie kupują.Albowiem, jak pokazuje nowe badanie, właśnie te buty, które tak kochamy, narażają nasze mięśnie na urazy, nawet jeżeli chodzimy boso. Kiedy nosisz but na wysokim obcasie, twoja stopa jest zmuszana do przyjmowania pozycji, która wygina podeszwę. Innymi słowy, twoje palce wyciągają się tak długo, jak długo masz buty na nogach. Dobry przykład to stopy lalki Barbie. Żadna kobieta nie ma takich w rzeczywistości.

Każdy dzień chodzenia na wysokich obcasach skutkuje skracaniem włókien mięśniowych w łydce. A ścięgno Achillesa zaczyna sztywnieć. W efekcie, twój krok nie jest już elastyczny. A to przyczynia się do zmęczenia mięśni, jak również do potencjalnego urazu.

Tak stwierdzili badacze, którzy przedstawili swoje obserwacje w zeszłym tygodniu, w naukowym Journal of Applied Physiology.

W badaniu, o którym mowa, naukowcy przeanalizowali sposób, w jaki kobiety chodzące długo na wysokich obcasach używały swoich mięśni, aby przejść się przez pokój. Zarówno na obcasach, jaki i bez. Następnie, wyniki te zostały porównane z wynikami dla kobiet, które generalnie chodziły na płaskich obcasach.


Dziewięć miłośniczek wysokich obcasów założyło więc buty z obcasem co najmniej 5-centymetrowym, i chodziły w nich przez co najmniej 40 godzin w tygodniu, przez co najmniej dwa lata. Dziesięć uczestniczek z grupy kontrolnej, używające zazwyczaj płaskich obcasów, chodziły w nich co najmniej dziesięć godzin tygodniowo.


Okazało się, że zapalone miłośniczki wysokich obcasów miały tendencje do chodzenia w ten szczególny sposób, charakterystyczny dla tego typu butów, nawet kiedy chodziły boso. Rezultaty tego badania sugerują więc, że kobiety chodzące długo na wysokich obcasach szkodzą swoim mięśniom. A to się zgadza ze zdaniem specjalistów, że wysokie obcasy wiążą się z częstym doświadczaniem dyskomfortu oraz zmęczenia mięśni.

Dodatkowo, chodzenie w wysokich obcasach na dłuższą metę może się wiązać z większym ryzykiem urazów, jak pisze główny autor badania, doktor Neil J. Cronin z uniwersytetu University of Jyvaskyla w Finlandii.

Użytkowniczki wysokich obcasów mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z istnienia takiego ryzyka, podkreśla jeszcze naukowiec. A ryzyko to dotyczy nawet rozgrzewki – którą przecież robimy w dobrych intencjach.

Okazuje się bowiem, że gwałtowne przejście z wysokich obcasów do płaskich butów sportowych, też nie jest dobre. Jak wyjaśnia naukowiec, jeżeli jesteś osobą, która całymi dniami, w pracy, nosi wysokie obcasy, to założenie płaskich butów w czasie rozgrzewki może być bardzo trudną pozycją dla twoich stawów i wszystkich powiązanych z tym struktur.

Co jeszcze bardziej ciekawe, wiek kobiet, które wzięły udział w tym badaniu, średnio wynosił 25 lat, a to oznacza, że zmiany w mięśniach łydki zachodzą bardzo szybko i w o wiele młodszym wieku niż ten, który sugerowały poprzednie badania.

Jeżeli więc naprawdę kochasz wysokie obcasy i nie potrafisz się bez nich obejść, to chociaż postaraj się, dla własnego dobra, ograniczyć ich noszenie do zaledwie kilku dni w tygodniu. Zamiast od poniedziałku do niedzieli.

Komentarze do: Twoje wysokie obcasy zmieniają twój chód

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz