Szukaj

To nie wirusy są przyczyną zespołu przewlekłego zmęczenia

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy od dawna mieli problemy z ustaleniem przyczyn występowania zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS). W 2009 roku, powiązano objawy tej choroby, zwanej również zapaleniem mózgowo–rdzeniowym z mialgią (ME) z zakażeniem mysim retrowirusem XMRV. Ponieważ pacjenci wykazywali objawy charakterystyczne dla przewlekłej infekcji, uzyskane wnioski wydawały się wiarygodne i zostały uznane za kluczowe osiągnięcie w przeciwdziałaniu dolegliwości, na którą cierpi blisko milion mieszkańców USA.W kolejnych badaniach przeprowadzonych w 2010 roku i opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences odkryto sekwencje pochodzenia retrowirusowego u pacjentów cierpiących na CFS, co stanowiło tylko potwierdzenie wcześniejszej tezy.

Wśród opinii publicznej powszechne jest przekonanie, że wirus XMRV jest odpowiedzialny za wywoływanie choroby, a wielu lekarzy wciąż leczy tę dolegliwość przepisując leki antyretrowirusowe.

Aby ostatecznie rozwiązać ten problem, National Institute of Allergy and Infectious Diseases zlecił przeprowadzenie kolejnych badań, których wyniki zostały opublikowane w mBio.

Zakrojone na szeroką skalę badania objęły 293 osoby (w tym 147 chorujące na CSF) z sześciu różnych miejscowości leżących na terenie Stanów Zjednoczonych.


Wszystkie osoby będące obiektem badań znajdowały się w przedziale wiekowym od 18 do 70 lat, nigdy nie cierpiały na dolegliwości neurologiczne czy psychiczne, już wcześniej wykazywały objawy infekcji wirusowej, nie były również w ciąży, ani nie karmiły piersią, gdyż zmęczenie związane z macierzyństwem mogłoby zaowocować przekłamaniami.


Wszystkie osoby zostały przebadane pod kątem metabolicznych lub endokrynologicznych przyczyn mogących powodować zmęczenie. Następnie, poddano badaniu próbki krwi wszystkich uczestników, aby potwierdzić lub wykluczyć występowanie XMRV.

W żadnej z próbek nie stwierdzono jednak obecności retrowirusa.

- Bardzo się cieszę z możliwości pełnego uczestniczenia w tych bezprecedensowych badaniach. Bezprecedensowych - ze względu na poziom współpracy, integracji i zaangażowania badaczy, jak i członków Narodowego Instytutu Zdrowia, którzy wiele wnieśli w badania na rzecz społeczności chorujących na CFS. Jednocześnie, jestem rozczarowana, że nie znaleźliśmy żadnych zależności pomiędzy XMRV a zespołem przewlekłego zmęczenia. Pocieszający jest jednak fakt, że raport z naszych badań z 2009 roku znacząco przyczynił się do zwiększenia globalnej świadomości dotyczącej tej strasznej choroby i wywołał zainteresowanie nowymi dociekaniami na jej temat. Chętnie będę kontynuować współpracę z ekspertami w dziedzinie patogenów, aby wspólnymi siłami wreszcie odnaleźć czynnik etiologiczny CFS – mówi doktor Mikovits, autorka badań, podczas których po raz pierwszy powiązano wirusa XMRV z zespołem przewlekłego zmęczenia.

Komentarze do: To nie wirusy są przyczyną zespołu przewlekłego zmęczenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz