Szukaj

Szkodliwy wpływ witaminy C

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni, którzy wzbogacają swoją dietę w witaminę C, są bardziej narażeni na powstawanie kamieni nerkowych, jak sugerują nowe szwedzkie badania. Z badań nie wynika, że witamina C bezpośrednio wpływa na tworzenie się kamieni, ale naukowcy postawili tę hipotezę, ponieważ nie ma jasnych korzyści związanych z przyjmowaniem jej w dużych dawkach. Osoby, które miały kamienie nerkowe w przeszłości, powinne rozważyć fakt przyjmowania suplementów z jej dodatkiem.Nie powiedziałbym pacjentowi "Nie powinieneś brać witaminy C, oto dowody!”, stwierdził dr Brain Matlaga, urolog badający kamienie nerkowe w Johns Medicine w Baltimore. Ale często okazuje się, że pacjenci zażywają nieprzypisane przez lekarza leki, na przykład witaminy, pomimo że nie ma solidnych dowodów na to, że przynoszą one korzyści dla zdrowia.

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają tendencje do tworzenia się kamieni nerkowych i które regularnie przyjmują witaminę C, mogą sami narazić się na zwiększone ryzyko, powiedział Matlaga, który nie brał udziału w tych badaniach.

Naukowcy pod kierownictwem Laury Thomas z Karolinska Institutet w Sztokholmie użyli danych z dużego badania przeprowadzonego na mężczyznach - Szwedach w średnim i starszym wieku, którym zadawano serię pytań dotyczących ich diety i stylu życia, a następnie obserwowano przez średnio 11 lat.

Obecne analizy opierają się na 907 osobach, które deklarowały regularne przyjmowanie witaminy C, i ponad 22 000 niezażywających żadnych suplementów.

Z osób, które przyjmowały witaminę C, u 3,4% rozwinęły się kamienie nerkowe po raz pierwszy w trakcie prowadzonego badania, w porównaniu do 1,8% nieprzyjmujących suplementów.


Mężczyźni, którzy przyjmowali witaminę C przynajmniej raz dzienne, byli w grupie podwyższonego ryzyka powstania kamieni nerkowych, poinformowali naukowcy w JAMA Internal Medicine.

Długo podejrzewaliśmy, że duże dawki witaminy C mogą powodować ryzyko kamieni nerkowych, jako że część witaminy C absorbowanej przez organizm jest wydalana z moczem w postaci szczawianu – jednego z kluczowych komponentów kamieni nerkowych, powiedziała Thomas.


Kamienie są stworzone z małych cząsteczek, które powstają w wyniku połączenia wapnia i szczawianu. Zwykle zanikają samoistnie, ale mogą przy tym powodować silny ból. Większe kamienie wymagają usunięcia chirurgicznego. Mężczyźni są bardziej podatni na formowanie kamieni nerkowych niż kobiety.

Ważna część zdrowej diety

Badania nie wskazują, że ludzie powinni przestać przyjmowania witaminę C w postaci naturalnej, w owocach czy warzywach, dodają naukowcy. Przeciwutleniacze są ważne dla zdrowia kości i mięśni, a ich poważny niedobór może powodować szkorbut.

Witamina C jest ważną częścią zdrowej diety, mówi Thomas. Wszelkie ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych jest zależne zarówno od dawki, jak i kombinacji składników, z którymi jest spożywana.

Szwedzkie suplementy, jak te, które przyjmowali uczestnicy badania, zwykle zawierają około 1,000 miligramów witaminy C w jednej tabletce, podkreśla Thomas. Większość suplementów z witaminą C w Stanach Zjednoczonych zawiera od 500 do 1,000 mg tej substancji.

U.S. Institute of Medicine zaleca przyjmowanie 90 mg witaminy C dziennie dla mężczyzn (dawka zawarta w małej szklance soku pomarańczowego czy filiżance brokułów) i 75 mg dla kobiet.

Matlaga mówi, że potrzebne jest więcej badań, by stwierdzić jednoznacznie czy rozsądna dawka witaminy C może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Póki co, osoby, które nigdy nie miały tych przypadłości, nie powinny się martwić żadnym ryzykiem związanych z przyjmowaniem tej witaminy.

Komentarze do: Szkodliwy wpływ witaminy C

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz