Szukaj

Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o opryszczce narządów płciowych

Podziel się
Komentarze0

Opryszczka narządów płciowych jest jedną z najczęstszych i zarazem najbardziej niepokojących infekcji, na które narażone są osoby aktywne seksualnie. Wywołana jest przez wirus opryszczki pospolitej typu 2 oraz jest ściśle powiązana z opryszczką wargową.Jest ona mniej powszechna, jednak bardziej niebezpieczna od wariantu wywołanego przez wirus typu 2. Jest niebezpieczna ze względu na fakt, iż u niewielu osób występują rzeczywiste objawy i mylona jest z innymi schorzeniami, dlatego jej leczenie może być przez to opóźnione. Oto najważniejsze informacje, jakie trzeba wiedzieć na temat tej choroby:

  1. Objawia się poprzez skupisko małych, wypełnionych cieczą pęcherzy, które po pęknięciu tworzą bolesne rany i strupy gojące się kilka dni. Wystąpić może na penisie, mosznie, pochwie, sromie, cewce moczowej, odbycie, udach oraz na pośladkach.


  2. W wielu przypadkach mogą nie występować typowe objawy. Pozorne objawy, często mylone z opryszczką narządów płciowych to np. podrażnienie po goleniu, wypryski, ukąszenia owadów, grzybica pachwin, wrośnięte włosy lub grzybiczne infekcje pochwy. Często z powodu złego zdiagnozowania objawów leczenie jest rozpoczynane z opóźnieniem.

  3. Infekcję tą najciężej przechodzi się za pierwszym razem. W ciągu życia możliwe jest wystąpienie do dwóch nawrotów choroby.

  4. Jeśli podejrzewasz, że masz opryszczkę, powinnaś/powinieneś wykonać badanie krwi, aby lekarz mógł przepisać ci odpowiedni lek przeciwwirusowy.

  5. Seks oralny z osobą mającą ten rodzaj opryszczki niesie ze sobą wysokie ryzyko zarażenia.

  6. Opryszczka narządów płciowych jest zaraźliwa, nawet jeśli nie ma żadnych objawów. Nie stanowi ona zagrożenia dla życia, jednak stwarza niebezpieczeństwo zarażenia wirusem HIV.

Komentarze do: Sześć rzeczy, które musisz wiedzieć o opryszczce narządów płciowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz