Szukaj

Opryszczka u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Opryszczka jest to infekcja, która występuje w postaci pęcherzy. Najczęściej pojawia się na ustach, wargach lub w okolicach ust. Jest to bardzo nieprzyjemna infekcja, która powoduje dyskomfort ze względu na nieestetyczny wygląd oraz negatywne oddziaływanie na nerwy twarzy i oczy.

Opryszczka u dzieci


Najczęściej do zakażania wirusem opryszczki Harpes labialis dochodzi w dzieciństwie. Wirusem opryszczki można się bardzo łatwo zarazić. W niektórych przypadkach, tylko kontakt z osobą zakażoną może być już przyczyną opryszczki. Zakaźny charakter ma przede wszystkim wydzielina z ust lub oczu.

Obecnie nie jest jednoznacznie stwierdzone, w którym okresie osoba zakażona wirusem zaraża. Co gorsza osoba z wirusem zaraża nawet wtedy, gdy nie występują jeszcze objawy chorobowe. Średnio przyjmuje się, że okres wylegania się choroby trwa od dwóch do dwunastu dni.


Objawy opryszczki u małego dziecka


 • Objawy opryszczki przy pierwszym zakażeniu

Głównym i podstawowym objawem opryszczki są owrzodzenia dziąseł i jamy ustnej. Bardzo często towarzyszy im gorączka i nadpobudliwość. Nierzadko pojawia się również ból gardła i obrzmienie węzłów chłonnych.

U dzieci zakażonych wirusem HSV pojawia się również nieprzyjemny oddech oraz  nadmierne ślinienie się czy utrata apetytu.

Niestety u małych dzieci bardzo trudno jest rozpoznać objawy opryszczki. Bardzo często zdarza się, że symptomy zakażenia opryszczką są mylone z ząbkowaniem. W tym przypadku objawy są niemal identyczne, z ta różnicą, że zakażeniu opryszczką z reguły towarzyszy wysoka temperatura.


Od momentu zakażenia wirusem HSV jest on stale obecny w organizmie, pozostaje w uśpieniu. Uaktywnia się, gdy organizm osoby zakażonej jest osłabiony lub pod wpływem stresu.

 • Objawy opryszczki przy kolejnym zakażeniu

Podczas kolejnych zakażeń, na ustach powstaje pręga, która szczypie i swędzi. Kolejno na swędzącym miejscu powstaje bolesny, sączący się pęcherz, który z czasem zamienia się w strup.


W czasie wtórnego zakażenia opryszczką u dziecka może również dojść do zapalenia spojówek, bądź zakażenia oka. Dziecko może uskarżać się również na bóle głowy i oczu.

Niejednokrotnie zdarza się również, że zakażenie wirusem HSV przenosi się na palce dziecka. Wówczas na jednym lub na kilku paluszkach powstają pęcherze wypełnione ropą, tworząc tak zwany zastrzał opryszczkowy.

Bardzo rzadko na skutek zakażenia wirusem HSV może dojść do opryszczkowego zapalenia opon mózgowych, które z reguły przebiega stosunkowo łagodnie i samodzielnie się ogranicza.


Przyczyny wtórnego zakażenia wirusem

Od momentu, gdy dojdzie do pierwotnego zakażenia organizmu wirusem opryszczki jest on nieustanie obecny w organizmie. Pozostaje uśpiony. Uaktywnia się pod wpływem stresu bądź osłabienia organizmu. Dlatego najczęściej wśród przyczyn wywołujących wtórne zakażenie wirusem wymienia się:
 • grypę,
 • przeziębienie
 • gorączkę
 • ząbkowanie
 • zmęczenie
 • napięcie psychiczne
 • eksponowanie ust na zbyt długie działanie promieni słonecznych

Leczenie zakażenia opryszczką

 • Najczęściej do leczenia ognisk chorobowych, które występują w postaci pęcherzy stosuje się maści, które działają miejscowo i kojąco. Są one dostępne w aptekach bez recepty.
 • Kojące dla dziecka może być podanie paracetamolu. Zaleca się również podawanie dziecku Lacidu w tabletkach lub kapsułkach. Dzięki temu dochodzi do zatrzymania rozwoju ognisk chorobowych. Tabletki podaje się dziecku z jogurtem lub mlekiem. Przed podaniem leku dziecku, warto skontaktować się z lekarzem, który zaleci sposób dawkowania. Jeśli na skutek zakażenia doszło do infekcji opryszczkowej oka, konieczne jest stosowanie przeciwwirusowych kropli do oczu.

Komentarze do: Opryszczka u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz