Szukaj

Strach przed dentystą: kto się boi najbardziej?

Podziel się
Komentarze1

Według nowego badania, to nie dzieci najbardziej boją się dentysty. Tylko kobiety po czterdziestym roku życia. Badanie to zostało przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu University of Sydney i stwierdza ono, że to właśnie ta grupa ma jakąś traumę związaną z dentystą. I to właśnie ci ludzie są bardziej depresyjni, niepokojni albo zestresowani.Niepokój związany z zębami to bardzo złożony problem, bardzo prawdziwy i jako taki nigdy nie powinien być lekceważony, mówi doktor Avanti Karve z fakultetu Faculty of Dentistry uniwersytetu University of Sydney.

Doktor  Avanti Karve wyjaśnia, że ludzie, którzy naprawdę boją się dentysty, czekają średnio 17 dni, zanim umówią się ze stomatologiem w przypadku bardzo silnego bólu. Dla porównania, reszta populacji, która nie ma aż takiej fobii, czeka średnio 3 dni.

Według nowego badania przeprowadzonego przez akademię Sahlgrenska Academy na uniwersytecie University of Gothenburg w Szwecji, około 5% populacji cierpi z powodu wielkiego strachu przed dentystą. Badania zostały opublikowane w Acta Odontologica Scandinavica.

Badacze ci dodatkowo znaleźli pięć strategii, którymi posługują się ci pacjenci, aby poradzić sobie ze swoim strachem. I tak, jak się okazuje, bardzo powszechną taktyką jest odwracanie swojej uwagi, na przykład liczenie w duchu albo granie w gry umysłowe, które pozwalają myśleć o czymś innymi. Można również się dystansować do tego, co się dzieje na fotelu dentystycznym, to znaczy mówić sobie, że taki ból to ból jak każdy innym.

Niektórzy ludzie się modlą, aby leczenie skończyło się jak najszybciej. Inni sami sobie dodają ducha, mówiąc sobie, że musza być silni. Inni skrywają się za optymizmem: wszystko będzie dobrze, kiedy leczenie się skończy.

Najpowszechniejsze lęki osób z fobią dentystyczną i jak sobie z nimi radzić


1. Strach przed nieznanym

Kiedy doktor Louis Siegelman z uniwersytetu New York University przyjmuje nowego pacjenta, nie zaczyna od razu od czyszczenia czy innych dentystycznych zabiegów. Natomiast, stara się, żeby nowy pacjent poznał go jak najlepiej: siedzi z nim w gabinecie, z otwartymi drzwiami i rozmawia.

Niektórzy ludzie z łagodną fobią dentystyczną mogą również poprosić o spotkanie z dentystą, które pomoże ukoić strach. Co prawda, nie wszyscy dentyści mają czas na takie spotkania, ale zawsze można spróbować, jeżeli czujesz, że pomoże ci to czuć się bardziej na luzie.

2. Strach przed sprzętem dentystycznym

Czasami, najstraszliwszą częścią wizyty jest to, że te wszystkie ostre, dziwne, wibrujące narzędzia znajdują się w twoich ustach. Uważam, że to instynktowne, że nie lubimy tych głośnych, metalowych i ostrych metalicznych przedmiotów, mówi doktor Louis Siegelman. Co może pomóc? Poproś dentystę, żeby pozwolił ci dotknąć najpierw tych narzędzi, aby nie wydawały się one tak obce.


3. Wrażliwy odruch wymiotny

Niektórzy ludzie z tym odruchem mogą cierpieć w czasie wizyty dentystycznej, kiedy istnieje konieczność przeprowadzenia badania rentgenowskiego. Teraz, nowocześniejsi dentyści oferują panoramiczne zdjęcia X.

4. Dentysta wydaje się złowieszczy...

Znajdź dentystę z poczuciem humoru! Badanie opublikowane w European Journal of Oral Science pokazało, że empatia i poczucie humoru to wielcy sprzymierzeńcy ludzi z fobią dentystyczną. Psychologiczne bariery można przełamać dzięki dowcipowi, ponieważ pacjent i lekarz stają na równi.

A humor redukuje stres, poprawia samopoczucie oraz wytwarza miłą atmosferę, mówi autorka badania, Jenny Bernson z Sahlgrenska Academy na uniwersytecie University of Gothenburg.

5. Strach przed głośnymi hałasami

Narzędzia dentystyczne są naprawdę głośne, a ten hałas może jeżyć włosy na głowie niektórych pacjentów. Doktor Louis Siegelman zaleca więc noszenie zatyczek w uszach, albo po prostu słuchawek z muzyką, którą lubimy.

6. Niewygodny fotel dentystyczny

Niektórym ludziom może się na nim po prostu niewygodnie leżeć, albo z powodu bólu pleców, albo z powodu problemów z kontrolą. Dentysta może więc po prostu odchylić fotel do połowy, albo dostarczyć poduszki ludziom, którzy cierpią na bóle pleców w pozycji leżącej.

7. Problemy z oddychaniem przez nos

Jeżeli twoim zwyczajem jest oddychanie przez usta, możesz mieć problemy z oddychaniem przez nos, kiedy siedzisz na fotelu dentystycznym, a w ustach masz te wszystkie wiertła i świdry. Doktor Louis Siegelman zaleca paski na nos, które ułatwią oddychanie. Albo, innym dobrym wyjściem jest podtlenek azotu (gaz rozweselający), dzięki któremu ludzie się rozluźniają i oddychają lepiej. Wszystko zależy od sytuacji.

Komentarze do: Strach przed dentystą: kto się boi najbardziej? (1)

kasia012013
kasia012013 14-01-2013 22:01

strach dzieci przed dentystą

1

z reguły każde dziecko boi się dentysty ale czasami wystarczy odpowiednie podejście dentysty, a taki jest w bydgoskim Centrum Stomatologii Kraina Uśmiechu, dodatkowym plusem jest znajdujące się tam pomieszczenie z zabawk... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze