Szukaj

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może mieć wpływ na pamięć potomstwa

Podziel się
Komentarze0

Nie od dziś wiadomo, że spożywania alkoholu w trakcie ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie zarówno ciężarnej, jak i płodu. Lekarze od dawna ostrzegają kobiety, aby całkowicie zrezygnowały lub ograniczyły do minimum picie alkoholu w tym okresie. Najnowsze badania potwierdzają, że ciężarne kobiety, które piją napoje wysokoprocentowe, mogą nieświadomie zagrozić swojemu potomstwu.Alkohol w ciąży ma bowiem szkodliwy wpływ na rozwój centralnego układu nerwowego płodu.

Spożywanie alkoholu przed i podczas ciąży znacznie wpływa na funkcje poznawcze u potomstwa. Może to być związane ze zmianami kinazy 5 zależnej od cykliny (Cdk 5), co z kolei wiąże się z plastycznością synaptyczną i zaburzeniami uczenia i pamięci.


Profesor Ruiling Zhand i jego zespół z Xinxiang Medical University zbadali korelację między cyklinozależną kinazą 5 i upośledzeniem neurologicznym po prenatalnej ekspozycji na etanol.

Stwierdzili, iż wspomniana ekspozycja na etanol może mieć ogromny wpływ na kinazę oraz na jej aktywator p35. Badania wykonano na szczurach i ich potomkach.

Odkrycia te zostały opublikowane przez Neutral Regenaration Research. Naukowcy proponują nowe spojrzenie na mechanizmy leżące u podstaw spożywania alkoholu i reakcji układu nerwowego. Może to zapewnić nową strategię leczenia następstw prenatalnej ekspozycji na alkohol.

Komentarze do: Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może mieć wpływ na pamięć potomstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz