Szukaj

Objawy alkoholizmu

Podziel się
Komentarze0

Alkoholizm zaliczany jest do grona największych społecznych problemów, a samo „picie” w ostatnich latach znacząco zmieniło swoje oblicze. Do przysłowiowego kieliszka zaglądają coraz młodsze osoby. Wyraźnie zwiększyła się także liczba uzależnionych kobiet. Jak więc rozpoznać alkoholizm?

Objawy alkoholizmu

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), statystycznie Polak wypija 12,5 litra czystego alkoholu rocznie. Dane te są jeszcze bardziej niepokojące, gdy uświadomimy sobie, że nie uwzględniają alkoholu z przemytu oraz własnej produkcji. Jak uchronić siebie i swoich bliskich przed nałogiem? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Jak większość nałogów także ten zaczyna się dość niewinnie. Na bagatelizowanie problemu duży wpływ ma również ogólna opinia społeczna, przymykająca wielokrotnie „oko” na  ekscesy z alkoholem w roli głównej. Bardzo często wydaje się nam więc, że problem nas nie dotyczy, i że w pełni kontrolujemy sytuację. W rzeczywistości jednak coraz bardziej zatracamy się w szponach nałogu, a wyjście z niego uzależnione jest przede wszystkim od naszej silnej woli i motywacji do zmian.

Do początkowych, niepokojących sygnałów zaliczyć możemy:

  • picie w samotności, chowanie alkoholu i konsumowanie go w ukryciu,
  • powroty do picia po długich przerwach,
  • sięganie po alkohol przed południem,
  • kłamstwa związane z piciem alkoholu,
  • picie w celu rozluźnienia (przed ważnym spotkaniem, wyjściem itp.),
  • narzucanie sobie okresów abstynencji (nie ma znaczenia, czy dotrzyma się założenia, czy nie).

Innym, alarmującym sygnałem, jest poranne picie na kaca oraz tzw. „klinowanie”. Naturalną reakcją organizmu nieuzależnionego od alkoholu jest swoistego rodzaju wstręt do tego trunku na następny dzień po piciu. Osoby chore, aby poczuć się dobrze, muszą wypić chociażby kilka piw. Bardzo często wpadają wtedy w tzw. ciągi alkoholowe, które mogą trwać przez parę dni.

Niebezpieczna jest również niepamięć tego, co robiło się poprzedniego dnia. Taki stan nazywa się palimpsestem alkoholowym. Chorzy nie są w stanie przypomnieć sobie, jak wrócili do domu oraz co robili.

Z czasem zmienia się zakres tolerancji na alkohol - wraz z rozwojem choroby alkoholowej zwiększa się na niego tolerancja. Mówiąc inaczej, możemy pić coraz więcej, zanim pojawi się u nas stan alkoholowego upojenia (na dalszym etapie choroby dochodzi do spadku tolerancji na alkohol).

Patrząc na alkoholizm od strony klinicznej, podstawowym objawem uzależniania jest po pierwsze głód alkoholowy, związany z uczuciem rozdrażnienia i wzmagającym się napięciem. Po drugie, utrata kontroli nad piciem. Chory nie jest w stanie zadecydować o przestaniu konsumowaniu alkoholu i o ilości jego spożywania.

Zazwyczaj, po kilku latach intensywnego picia, pojawiają się objawy abstynencyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, wzmożona potliwość, drżenia mięśniowe, wysuszenie śluzówek, lęki, obniżenie nastroju, zaburzenia snu i rozszerzenie źrenic.

Uzależnienie od alkoholu doprowadza do pojawiania się szeregu innych chorób, zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Musimy również pamiętać, że wbrew powszechnie panującej opinii, nie trzeba pić codziennie, by popaść w alkoholizm. Ważne, aby w przypadku zaobserwowania u siebie symptomów choroby jak najwcześniej zgłosić się do specjalisty. Nałóg nie niszczy bowiem życia jedynie nam samym, ale całemu naszemu otoczeniu, a szczególnie najbliższym nam osobom.

Komentarze do: Objawy alkoholizmu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz