Szukaj

Spice: skutki uboczne mogą być mylące dla lekarzy z oddziałów ratunkowych

Podziel się
Komentarze0

Nastolatki, które używają syntetycznej marihuany, nazywanej również K2 albo spice, mogą skończyć w efekcie na oddziale ratunkowym, doświadczając bardzo poważnych skutków ubocznych, jak stwierdza nowy raport, opublikowany w przeglądzie Pediatrics. Badacze przyjrzeli się ostatnio trójce nastolatków, którzy zostali przyjęci do szpitala po zażyciu syntetycznej marihuany.W każdym przypadku, pacjenci zachowywali się w sposób całkowicie nieprzewidywalny: pobudzenie, pocenie,  niemożność mówienia, halucynacje.

Syntetyczna marihuana nie podlega żadnej regulacji, mówi współautorka tego badania, doktor Joanna Cohen, pediatra na oddziale ratunkowym w centrum medycznym Children's National Medical Center.

Objawy mogą być nieprzewidywalne, ponieważ narkotyk jest wymieszany z innymi substancjami chemicznymi. Ważne jest, żeby rozponać objawy zażycia narkotyku, mówi specjalistka.

Ponieważ produkty określane jako „syntetyczna marihuana” to naprawdę szeroki wachlarz różnego rodzaju składników, rozpoznanie objawów użycia może być wyjątkowo trudne. Syntetyczna marihuana zawiera mieszankę roślin i ziół, z aktywnym składnikiem, takim jak JWH-018, który jest syntetycznym kannabinoidem.

Ten składnik jest podobny do konopi w tym, iż daje marihunie ten wysoki efekt „haju”. JWH-018 oraz cztery inne podobne chemiczne substancje zostały stwierdzone w substancjach skontrolowanych przez agencję Drug Enforcement Administration w marcu 2011 roku.

Aczkolwiek, istnieją inne wariacje tego narkotyku, który pozostaje legalnie dostępny w sklepach, na stacjach benzynowych oraz w sieci internetowej. Narkotyk ten stał się wyjątkowo popularny w ciągu ostatnich kilku lat.


W 2011 roku, centra kontroli zatruć donosiły o blisko 7 000 telefonów dotyczących K2. W 2010 roku, telefonów tych było niewiele ponad 3000.

Używanie narkotyków w tak młodym wieku może mieć bardzo poważne konsekwencje, mówi odktor Joanna Cohen. Przede wszystkim w przypadku nastolatków, ponieważ zagrożony jest rozwój ich mózgu. Mogą cierpieć na zaniki pamięci i na psychozy, ostrzega specjalistka.


Różne mikstury, różne skutki uboczne

Przypadki, o których mówi raport, dotyczyły trójki nastolatków na oddziale ratunkowym z anormalnym zachowniem.

Szestnastoletnia dziewczyna wpadła w katatonię, nie mogła mówić, nie reagowała na dotyk. Badanie moczu wykazało obecność kannabinoidów w jej organizmie.

Szesnastoletni chłopak miał problemy z motoryką oraz z mową. Był pobudzony, oszołomiony i odpowiadał jedynie na proste pytania.

Osiemnastoletni chłopak trafił do szpitala pobudzony, zlany potami. Był agresywny, niespokojny i nie chciał współpracować.

Cała trójka była leczona lekami przeciwlękowymi i antyhistaminowymi, które uśmierzyły ich objawy.

Doktor Joanna Cohen mówi, że zaburzenia ruchu u szesnastolatka były naprawdę niezwykłe; a ponieważ składniki użyte w tego rodzaju produktach mogą być naprawdę różne, nie ma sposobu, żeby określić, który z nich mógł spowodować takie skutki.

Ciągle popularne, mimo że niebezpieczne

To, czy nastolatki te zażyły syntetyczną marihuanę, nie zostało potwierdzone w raporcie, mówi doktor Aaron Schneir, toksykolog z uniwersytetu University of California w San Diego, w Stanach Zjednoczonych.

Pojawia się coraz więcej dowodów na pojawiające się komplikacje po zażyciu syntetycznej marihuany, ale w dalszym ciągu nie wiadomo, jak wielu ludzi zażywa te produkty i nie ma tego rodzaju komplikacji. Nie mówię, że produkt ten jest bezpieczny, zastrzega jeszcze doktor Aaron Schneir. Ale prawdopodobnie jest jakaś liczba ludzi, którzy zażywają go i całkiem dobrze się bawią.

A to może wyjaśniać dlaczego narkotyk ten jest tak bardzo popularny. Jak podaje amerykański instytut National Institute on Drug Abuse, 11% z 15 000 nastolatków biorących udział ankiecie, zażywało K2 w 2011 roku.

Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi na ten temat. Tak naprawdę, nie wiesz, co ci się stanie, jeżeli zaczniesz tego używać, podsumowuje doktor Aaron Schneir.

Komentarze do: Spice: skutki uboczne mogą być mylące dla lekarzy z oddziałów ratunkowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz