Szukaj

Sól himalajska – właściwości i zastosowanie różowej soli himalajskiej

Różowa sól jest wydobywana z jaskiń znajdujących się w Himalajach. Jest uznawana za najzdrowszy i wolny od zanieczyszczeń rodzaj soli. Różowa sól himalajska to źródło wielu składników odżywczych i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sól himalajska – właściwości i zastosowanie różowej soli himalajskiej

Soli himalajskiej można używać w wielu formach. Warto stosować ją w kuchni, ponieważ stanowi zdrowszy zamiennik soli warzonej. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kąpieli lub naturalny peeling. Co więcej, różowa sól często wykorzystywana jest także do sporządzania solanki, którą można pić lub używać do przemywania skóry, inhalacji oraz nawilżania i jonizowania powietrza.

Czym jest sól himalajska?

Skład różowej soli himalajskiej

Sól himalajska jest określana mianem najzdrowszej soli na świecie. Zawiera ponad 80 minerałów i pierwiastków śladowych. Wśród nich znajdują się te, które mają szczególnie dobry wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, są to m. in.: jod, cynk, magnez, miedź, wapń i sód. Ponadto sól himalajska stanowi bogate źródło żelaza. O zawartości tego pierwiastka świadczy jej różowy kolor. Im większa zawartość żelaza w soli, tym intensywniejszy kolor.

Sól kuchenna a sól himalajska

Głównym składnikiem soli himalajskiej, podobnie jak soli kuchennej jest sód. Spożywanie tego pierwiastka w nadmiarze nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Sól w dużych ilościach może skutkować zatrzymaniem wody w organizmie lub podnosić ciśnienie krwi. Niemniej jednak wielu osobom trudno całkowicie wyeliminować ją z menu ze względu na to, że bez tej przyprawy wiele potraw traci smak. Niestety, sól jest także składnikiem wielu gotowych produktów spożywczych, co znacznie utrudnia kontrolowanie i redukowanie ilości sodu w codziennej diecie

Należy jednak pamiętać, że sama sól nie jest szkodliwa. Niebezpieczne jest jedynie spożywanie jej w nadmiernych ilościach, szczególnie przez długi czas. Niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka ma zwłaszcza sól w postaci przetworzonej chemicznie, czyli taka, która wchodzi w skład gotowych produktów żywnościowych. I tu właśnie uwidacznia się główna różnica pomiędzy solą kuchenną i himalajską. Za największą zaletę różowej soli można uznać to, że w odróżnieniu od soli kuchennej, jest ona pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a ponadto nie ulega modyfikacjom chemicznym. Z tego względu jej spożywanie w rozsądnych ilościach nie oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie.

Właściwości zdrowotne różowej soli himalajskiej

Sól himalajska posiada wiele właściwości leczniczych oraz prozdrowotnych. Podstawowy składnik różowej soli to sód. Ten pierwiastek w formie nieprzetworzonej jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu - do jego podstawowych funkcji zalicza się regulację gospodarki wodno-elektrolitowej oraz utrzymywanie odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi. Szczególnie istotną właściwością różowej soli jest również to, że dzięki dużej zawartości jodu reguluje pracę tarczycy. Oprócz tego posiada ona także właściwości odkażające i przeciwgrzybicze.

Warto dodać, że składniki mineralne zawarte w soli himalajskiej sprawiają, że ma ona również działanie detoksykacyjne. Stosowanie kąpieli solankowych pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych substancji przemiany materii oraz odświeżyć skórę.

Sól himalajska sprawdzi się także w leczeniu i profilaktyce artretyzmu, zapalenia stawów i chorób reumatycznych. Sól himalajska może być przydatna również podczas przeziębienia, grypy i zapalenia zatok. Inhalacje gorącą parą unoszącą się nad solanką lub płukanie gardła wodą z dodatkiem różowej soli nawilży śluzówki dróg oddechowych. Dzięki temu katar i ból gardła znacznie szybciej ustąpią.

Warto dodać, że różowa sól dobrze nawilża i oczyszcza powietrze. Z tego względu używana jest do produkcji lamp i świeczników solnych. Ich stosowanie przyczynia się do zwiększenia liczby jonów ujemnych w powietrzu, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, zwiększa odporność na stres, a także ułatwia zasypianie.

Zastosowanie soli himalajskiej

Sól himalajska może być stosowana jako zdrowszy zamiennik soli kuchennej. Doskonale nadaje się do przyprawiania potraw. Warto dodawać ją także podczas gotowania, ale należy pamiętać, aby temperatura nie była wyższa niż 42 stopnie Celsjusza.

Soli himalajskiej można także użyć do sporządzenia napoju, który pomoże odpowiednio nawodnić organizm i dostarczy mu wielu składników odżywczych. Aby przygotować taki domowy izotonik wystarczy rozpuścić niewielką ilość soli w szklance wody. Ten prosty roztwór to doskonały suplement diety, który przyda się także w przypadku nadkwasoty lub zgagi, ponieważ posiada odczyn zasadowy, przez co neutralizuje działanie kwasów żołądkowych.

Sól himalajska sprawdza się w leczeniu wielu chorób, szczególnie dolegliwości skórnych. Przemywanie skóry roztworem na bazie różowej soli pomoże uporać się z problemami takimi jak trądzik lub łuszczyca. Sól himalajska stosowana jest także jako domowy środek po pielęgnacji ciała. Można dodać ją do kąpieli lub użyć w formie peelingu, który doskonale oczyści i odświeży skórę.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Sól himalajska – właściwości i zastosowanie różowej soli himalajskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz