Szukaj

Właściwości herbat ziołowych

Podziel się
Komentarze0

Jakie są właściwości herbat ziołowych? Czy w ogóle w obecnych czasach warto korzystać z takich rzeczy? Czy rzeczywiście pomagają? Kiedy z nich korzystamy? Warto sobie zadać te pytania. Zwłaszcza teraz, kiedy rynek zalany jest bardzo dużą liczbą suplementów diety, które są „dobre” na wszystko.

Właściwości herbat ziołowych

Dawniej, nawet jeszcze – 20-30 lat temu, rola herbat ziołowych była nieoceniona. Może dlatego dzisiaj, warto nie zapominać o ich dobrodziejstwie. Bowiem herbatki działają na nas korzystnie, i co najważniejsze, nie mają skutków ubocznych.

Kiedy warto korzystać z herbat ziołowych?

Zapewne jest jeszcze sporo osób, które gloryfikują właściwości herbat. Często uważamy te metody za „babcine”. Ale warto pomyśleć, czy te właśnie nie były najlepsze dla naszego zdrowia. W końcu, gdzie nam było lepiej niż u babci...? Przełóżmy to na herbatki. Co robimy, kiedy mamy z czymś problem, czujemy się gorzej, odczuwamy ból brzucha, boli nas ząb? Wtedy przypomina się nam rada naszych dobrych opiekunów, która mówiła, aby w takich sytuacjach wypić jakąś herbatkę ziołową.

Właściwości herbaty z rumianku

Nieoceniony w swoim działaniu jest rumianek. Działa on rozkurczająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Ponadto regeneruje organizm. Zawiera on olejek eteryczny, w skład którego wchodzi: „azulen, kwasy organiczne, glikozy, witaminy – m.in. witamina C, karotenoidy, i sole mineralne”. Pamiętajmy, że rumianek jest niezbędny dla niemowląt oraz osób starszych. Reguluje on trawienie, wspomaga wydalanie gazów. Pomaga w niektórych chorobach kobiecych czy w złym stanie wątroby. Jeśli chodzi o stosowanie, jest to zależne od rodzaju i stanu dolegliwości.

Właściwości herbaty z melisy

Dla uspokojenie od dawnych czasów stosuje się melisę. Ma właściwości rozkurczowe. Stosuje się ją często, w stanach napięcia, bezsenności, nerwicach oraz w bólach brzucha o podłożu nerwowym. Nie na darmo herbatkę z melisy warto pić przed ważnymi i stresującymi wydarzeniami w naszym życiu. Pomaga rozbić stany napięcia. Ma delikatny, cytrynowy smak. Zazwyczaj robi się napar z melisy i pije 3 razy dziennie przez klika dni. Jeśli nie mamy ochoty na tę herbatkę w ciągu dnia, nie zapomnijmy wypić jej wieczorem. Znakomicie wpływa na nasz sen.

Właściwości herbaty z pokrzywy

Ważne właściwości ma w sobie pokrzywa. Jest to źródło zdrowia. Zawiera witaminy A i C, sole mineralne, węglowodany i białka, flawonoidy, karotenoidy. Co istotne, pokrzywa ma właściwości moczopędne oraz krwiotwórcze. Służy pobudzaniu przemiany materii. Najbardziej słynie z właściwości oczyszczających i zmniejszających potliwość. To dlatego tak ważne jest picie herbatki z pokrzywy, gdy się pocimy mocniej niż zwykle. To z tego zioła robione są szampony, które mają ważne zadanie – regulacji receptorów włosowych. Herbatę z pokrzywy warto pić, zwracając uwagę na jej właściwości dla anemików. Dlatego też poleca się ją przy anemii.

Właściwości herbaty z kwiatu lipy

Herbata z kwiatu lipy

Gdy łapie nas przeziębienie, warto sięgnąć po kwiat lipy. Herbatka jest bardzo smaczna. A jej właściwości sprawią, że szybko wrócimy do pełni zdrowia. Co zawiera w sobie lipa, że tak fenomenalnie działa? Otóż, ma w sobie sole mineralne, niektóre witaminy, pektyny, flawonoidy. Lipa posiada właściwości napotne oraz przeciwgorączkowe. Bardzo ważne jest picie herbatki z lipy w przeziębieniach, grypie, anginie. Ponadto lipę stosuje się w nerwicach, chorobach nerek i zapaleniu pęcherza.

Właściwości herbaty z fiołka trójbarwnego

Gdy mamy problemy skórne, zastosujmy herbatkę z fiołka trójbarwnego. Jest to nic innego jak bratek polny. Stosuje się go przede wszystkim w zmianach trądzikowych. Ma dobre właściwości, aby wyplenić przyczynę trądziku od wewnątrz. Reguluje on przemianę materii i oczyszcza. Bratek działa też moczopędnie i napotnie. Z racji tego stosuje się go często w zapaleniach górnych dróg oddechowych, a także przy przeziębieniach, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z suchym, męczącym kaszlem.Właściwości herbaty z szałwi

W wielu wypadkach, gdy się pocimy, wykorzystujemy szałwię. Ma ona właściwości oczyszczające, zwalczające nadmierną potliwość. Ponadto szałwię stosujemy w stanach zapalnych. Często, gdy mamy problemy z dziąsłami warto płukać jamę ustną tą herbatką.Właściwości herbaty z dzikiej róży Przy chorobie wrzodowej żołądka i jelit ważną rolę pełni dzika róża. Napary z niej zaleca się na awitaminozę, biegunce, zapaleniu woreczka żółciowego, schorzeniach nerek i pęcherza. Herbata z dzikiej róży dobrze działa na dolegliwości sercowe, żółciowe i moczopędne.

Właściwości herbaty z dziurawca

Dziurawiec zwyczajny działa uspokajająco – zaleca się w neuralgii, różnego rodzaju napięć nerwowych, nadwrażliwości emocjonalnej, w stanach depresyjnych, przy lekkiej bezsenności. Atutem dziurawca jest działanie antybakteryjne. Pomaga przy schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, zaburzeniach żółciowych.

Zioła i robione z nich herbatki mają nieocenioną rolę w procesie przywracania organizmu do pełni zdrowia. Głównym ich atutem jest to, że bardzo pomagają, nie powodując skutków ujemnych. Działają znakomicie na wzmocnienie naszego organizmu, uspokojenie skołatanych nerwów, są takie które dodają energii oraz takie, które radzą sobie z przeziębieniem. Po co zatem zażywać tabletki, które w znacznej części oprócz właściwości pożądanych, mają skutki negatywne? Dopóki możemy, zwalczajmy stany chorobowe, znakomitymi w swoich właściwościach herbatkami ziołowymi.

Źródło: Karolina Tarabańska

Komentarze do: Właściwości herbat ziołowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz