Szukaj

Skóra pod specjalnym nadzorem

Podziel się
Komentarze0

To właśnie z niewinnych znamion, potocznie zwanych pieprzykami, może się rozwinąć jeden z najgroźniejszych nowotworów – czerniak. Każdego roku liczba zachorowań rośnie, a badania wykazują, że szczególnie narażone są kobiety. Jak się przed nią ochronić?


Uważać na słońce i regularnie badać skórę!

Kampanie społeczne nawołują do okresowych badań, dzięki którym można w bardzo wczesnym stadium wykryć niebezpieczne schorzenia i dzięki temu uratować swoje zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Właśnie dlatego cyklicznie należy wykonywać cytologię, mammografię, podstawowe badania krwi. Dokładnie w ten sam sposób powinno się podchodzić do sprawdzania kondycji skóry.

- Gdy będziemy ją regularnie kontrolować, wszelkie niepokojące zmiany zostaną w porę zauważone i poddane odpowiedniemu leczeniu – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog, pracownik Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Na tę chorobą najbardziej narażone są osoby, które mają predyspozycje dziedziczne, amatorzy solariów oraz ci, którzy opalają się dużo i bez ochrony przed promieniami UV. Zwłaszcza groźne są poparzenia słoneczne. Te, do których dojdzie przed 15 rokiem życia, wielokrotnie zwiększają ryzyko raka skóry. Do niedawna czerniak był uznawany za chorobę nieuleczalną, dziś jednak wiadomo, że wykryty we wczesnym stadium, może zostać wyleczony.
– Niezbędnym warunkiem jest częste oglądanie swoich znamion i regularne wizyty u dermatologa – mówi dr Nowicka.

Oko, szkiełko, kamera czyli skóra pod kontrolą


Podstawowym i najprostszym sposobem badania skóry jest jej obserwacja.

– Takie badanie możemy wykonywać sami. Namawiam więc do dokładnego przyglądania się swoim znamionom – kontynuuje doktor Nowicka.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? Większość dermatologów posługuje się systemem ABCDE, czyli oceną:
 • A - asymetrii,
 • B - brzegu,
 • C - koloru,
 • D – rozmiaru (diameter),
 • E - grubości (elevation).

Zmiana asymetryczna, niejednolita w kolorze, o nierównych brzegach i większa niż 6 mm powinna niepokoić. Gdy dodatkowo swędzi, piecze, zaczyna się sączyć, zmienia kolor lub rozmiar, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.


Niestety czerniak jest chorobą, która w pierwszej fazie często przechodzi bezobjawowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest REGULARNE kontrolowanie znamion u specjalisty, który ma odpowiedni sprzęt diagnostyczny – dermatoskop lub komputerowy analizer skóry.

 • Badanie dermatoskopem - polega na przyglądaniu się skórze w dużym przybliżeniu. Dermatoskop to urządzenie, które łączy w sobie lupę powiększającą oglądany obraz 10-12 krotnie oraz źródło światła, które umożliwia zobaczenie głębszych struktur oglądanej zmiany.
 • Badanie komputerowym analizerem - to urządzenie elektroniczne zaopatrzone w cyfrową kamerę o rozdzielczości 1,3 Mpx. Dzięki 40-krotnemu powiększeniu analizer ułatwia precyzyjną analizę wielkości i kształtu znamiona. Pozwala także dokładnie obserwować jego kolorystykę. Co istotne, urządzenie fotografuje znamiona w powiększeniu i archiwizuje takie zdjęcia, dzięki czemu lekarz może obserwować zachowanie znamion i interweniować w przypadku niepokojących zmian.
Zarówno badanie dermatoskopem, jak i analizerem są bezinwazyjne i bezbolesne.


– Wystarczy chwila, by sprawdzić, jakiej kondycji jest skóra, czy nie ma na niej niebezpiecznych zmian. A jeśli są, dzięki szybkiemu i wczesnemu rozpoznaniu szansa na wyleczenie jest dużo wyższa – zaznacza Danuta Nowicka.

Czego pragnie nasz skóra?

Cykliczne badanie skóry to nie tylko profilaktyka przeciwnowotworowa. Dzięki dokładnemu przyjrzeniu się cerze można dowiedzieć się, z jakimi problemami się boryka i czego potrzebuje. Komputerowy analizer skóry Nati bada m. in. nawilżenie skóry, jej strukturę, głębokość zmarszczek, poziom złuszczania. Obiektywnie ocenia stan skóry, obrazuje indywidualne potrzeby i określa program pielęgnacji gabinetowej a także, co bardzo istotne pielęgnacji domowej. Po komputerowej analizie skóry dokładnie wiadomo, z jakich zabiegów powinno się skorzystać i jakich kosmetyków używać w domu, by efekt zabiegu był widoczny jak

– Regularna diagnostyka to dla nas wszystkich szansa na zdrową i piękną skórę - mówi doktor Nowicka.

Jak ochronić się przed czerniakiem:

 • opalaj się z umiarem, najlepiej w półcieni,
 • bezwzględnie unikaj słońca pomiędzy 10-15,
 • stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca, unikając poparzeń,
 • korzystaj z kremów z filtrem dostosowanym do swojego typu skóry, co najmniej SPF 25, a najlepiej SPF 50,
 • co godzinę dosmarowuj kolejną warstwę filtru słonecznego,
 • regularnie (raz na pół roku) badaj skórę,
 • nie korzystaj z solarium.

****

Danuta Nowicka, doktor nauk medycznych, specjalista dermatolog. Pracownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu, wykładowca Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu, kierunku Kosmetologia. Prowadzi własny gabinet dermatologii estetycznej. Autorka podręczników „Dermatologia dla studentów kosmetologii” oraz „Choroby łojotokowe skóry. Procedury zabiegów kosmetycznych”.

Nati, analizer skóry wrocławskiej marki Beauty of Science. Profesjonalny sprzęt diagnostyczny, pozwalający na dogłębną analizę skóry, dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej wykorzystywanej w układzie kamery o jakości HD. Urządzenie pozwala na badanie skóry poprzez dwie funkcje, jakimi są: pomiar fizycznych parametrów i pomiar optyczny. Urządzenie przeznaczone jest do salonów kosmetycznych, dermatologicznych, medycyny estetycznej oraz obiektów SPA. Diagnostyka z wykorzystaniem analizera Nati umożliwia optymalne dobranie indywidualnej strategii zabiegowej.

Komentarze do: Skóra pod specjalnym nadzorem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz