Szukaj

Rusza 9 nowych kampanii w obszarze HIV/AIDS

Podziel się
Komentarze0

Dzięki zaplanowanym na najbliższy rok akcjom polskich organizacji pozarządowych mniej osób może zakazić się HIV, a tym, których to jednak spotka będzie się żyło lepiej.


Statystyki jednoznacznie wskazują, że HIV wykrywany jest w Polsce u coraz większej liczby osób. W roku 2011 nowych zakażeń było ponad 1300. Szacuje się, że w 2012 będzie podobnie. Widać, że tradycyjna edukacja, kierowana do ogółu społeczeństwa już nie wystarcza. Dlatego projekty nagrodzone w konkursie Pozytywnie Otwarci 2012 mają odpowiadać na problemy konkretnych grup społecznych. A są to problemy niełatwe. Bo jak edukować o zagrożeniu HIV osoby po 50 roku życia, które zwykle w ogóle nie zdają sobie sprawy z ryzyka? Jak sprawić, żeby pracownicy ZOZ przestali się bać osób, którym muszą dać wynik „pozytywny”? Jak przekonać seropozytywnych mężczyzn, żeby zawsze używali prezerwatyw? Jak pomóc osobom zakażonym, które nie chcą lub nie mogą korzystać z pomocy służby zdrowia? Na wszystkie te pytania odpowiadają projekty organizacji pozarządowych- laureatów drugiej edycji Konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wśród programów, które w drugiej połowie tego roku i w roku przyszłym mają „zrobić różnicę” uwagę zwraca m.in. kampania „Jestem na Plus!” Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae. Osoby świeżo zdiagnozowane
i żyjące z HIV, ale pozostające poza systemem opieki zdrowotnej będą dzięki niej miały dostęp do specjalistycznej pomocy psychologicznej i poradnictwa medycznego. Wzrośnie więc szansa, że sami zaczną się leczyć, nie zachorują na AIDS i nie zakażą innych.

Z kolei Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w tęczy” uruchomi cykl warsztatów dla osób po 50 roku życia i zamieści w mediach informację dla nich. Celem jest dotarcie do grupy osób jeszcze aktywnych seksualnie, ale często przekonanych, że HIV to nie ich problem, bo nie należą do tzw. tradycyjnych grup ryzyka. Amerykańscy statystycy coraz częściej mówią  o niepokojącym wzroście nowych zakażeń wśród osób „po pięćdziesiątce”.  W Polsce także zaczynamy obserwować ten trend.


Laureaci z Gdańska i Torunia – Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej  i Stowarzyszenie Wolontariuszy Razem - skupili się na edukowaniu pracowników ZOZ-ów. Wbrew powszechnym opiniom przeważająca większość nowych zakażeń diagnozowana jest właśnie w Zakładach Opieki Zdrowotnej. Tymczasem zdarza się, że ich pracownicy, którzy wręczają diagnozy „pozytywny” wiedzą o HIV mniej niż powinni. I w efekcie często wręcz boją się zakażonych. A przysłowiowe już przepchnięcie przez stół recepcyjny czubkiem długopisu kartki z napisem „Pozytywny” to pierwszy krok do wykluczenia ze społeczeństwa osoby zakażonej.


Ukierunkowanie kampanii uczestników konkursu Pozytywnie Otwarci właśnie  w tych kierunkach postulowali zarówno przedstawiciele Krajowego Centrum ds. AIDS jak i eksperci kapituły Konkursu Pozytywnie Otwarci oraz lekarze-wirusolodzy. Są one niezwykle istotne, bo w tych właśnie obszarach pojawiają się coraz poważniejsze problemy, które – jeśli nie znajdzie się na nie remedium – mogą doprowadzić do raptownego, niekontrolowanego wzrostu liczby nowych zakażeń.

- Sytuacja już teraz jest bardzo poważna. Oficjalnie zakażonych jest około 15 tysięcy osób. Ale to zaledwie jedna trzecia realnej liczby seropozytywnych – tak szacują eksperci. Oznacza to, że zakażonych może być nawet 45 tysięcy polskich obywateli. Tyle, że oni o tym nie wiedzą i nie testują się w kierunku HIV, nawet, jeśli zdarzył im się ryzykowny kontakt seksualny. A skoro się nie testują, to się nie leczą, zakażają innych i sami umierają przedwcześnie z powodu AIDS. Dlatego właśnie już drugi rok z rzędu przekazujemy środki na granty w konkursie Pozytywnie Otwarci. W mijającym roku dzięki tym pieniądzom wydarzyło się w Polsce wiele dobrego. Jestem z tego dumny i wierzę, że w 2013 roku wydarzy się jeszcze więcej – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.

Program Pozytywnie Otwarci został uruchomiony w 2011 roku. Jego partnerami są Prezydent M. St. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Wojewoda Mazowiecki, Służba Zdrowia i Wydawnictwo Termedia. Granty w konkursie Pozytywnie Otwarci – ponad 300 tysięcy złotych w ciągu dwóch lat - funduje firma Gilead Sciences.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.pozytywnieotwarci.pl

Komentarze do: Rusza 9 nowych kampanii w obszarze HIV/AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz