Szukaj

Program SHE wspiera kobiety żyjące z HIV

Podziel się
Komentarze0

Zakażenie HIV dla kobiety, oprócz konsekwencji zdrowotnych, zazwyczaj wiąże się ze szczególnie dużym obciążeniem psychicznym. Bez odpowiedniego wsparcia trudno kobietom żyjącym z HIV sprostać wyzwaniom, jakimi są m.in. akceptacja zakażenia, ujawnienie go najbliższym czy uzyskanie dobrej jakości opieki medycznej.


Z pomocą przychodzi im Program SHE – w 2012 roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, od 1 stycznia dostępna będzie strona internetowa, stworzona z myślą o szczególnych potrzebach kobiet żyjących z HIV.

Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) to europejski projekt edukacyjny skierowany do kobiet seropozytywnych. Celem Programu jest wspieranie kobiet żyjących z HIV w dążeniu do poprawy jakości życia, w tym do uzyskania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej. Program został opracowany przez międzynarodową grupę ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV.

Program SHE powstał przy wsparciu Bristol-Myers Squibb, a za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej. Swoim patronatem Program objęły Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Otwarte warsztaty dla kobiet żyjących z HIV


W 2012 roku w odbył się cykl pierwszych pięciu warsztatów SHE, otwartych dla wszystkich kobiet seropozytywnych. Warsztaty SHE oferują kobietom żyjącym z HIV możliwość zdobycia wiedzy na temat zakażenia i jego leczenia, otrzymania wsparcia psychologicznego oraz wymiany doświadczeń i opinii z innymi zakażonymi HIV kobietami, stawiającymi na co dzień czoła podobnym wyzwaniom.


Uczestniczki warsztatów mają możliwość zdobycia wiedzy i wymiany zdań na temat należnej im opieki medycznej, kwestii związanych z kształtowaniem relacji partnerskich, odzyskiwaniem i pielęgnowaniem poczucia własnej wartości oraz sposobów rozwiązywania codziennych problemów. Zajęcia podczas warsztatów prowadzone są przez lekarzy specjalistów, psychologów, edukatorki i przedstawicielki stowarzyszeń pacjentów, świetnie znające problemy kobiet żyjących z HIV. Cykl warsztatów będzie kontynuowany w 2013 roku, zainteresowane Panie mogą się na nie zgłaszać za pośrednictwem Fundacji Edukacji Społecznej - fes@op.pl.


Grupy wsparcia

Program SHE opiera się na założeniu, że informacje pochodzące od osoby borykającej się z podobnym problemem postrzegane są jako bardziej wiarygodne, godne zaufania i znaczące, a wzajemne wsparcie udzielane sobie przez kobiety żyjące z HIV jest najlepszą drogą do kształtowania silnych postaw. Dlatego kolejnym krokiem Programu w dążeniu do zbudowania sieci wzajemnego wsparcia kobiet żyjących z HIV będzie specjalnym program szkoleniowy dla liderek grup wsparcia.

W programie tym będą mogły wziąć udział wszystkie zainteresowane uczestniczki warsztatów SHE. Szkolenia realizowane będą w oparciu o poradnik dla moderatorek grup wsparcia, który powstał jako jeden z elementów Programu SHE. Organizatorzy Programu chcieliby, a aby w ten sposób powstały grupy wzajemnego wsparcia aktywnie działające przy większości ośrodków leczenia zakażenia HIV w Polsce.

Strona internetowa

Kwestie związane z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, dostępem do dobrej jakości opieki medycznej, relacjami partnerskimi seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją, ochroną swoich praw człowieka – to tylko część zawartości strony www.programshe.pl. Strona została przygotowana przez kobiety zakażone HIV z myślą o innych kobietach zakażonych HIV, dlatego stanowi pełne i wiarygodne źródło wiedzy, jakiego do tej pory brakowało kobietom żyjącym z HIV w Polsce. Strona będzie dostępna od 1 stycznia.

****
Bristol-Myers Squibb jest globalną firmą biofarmaceutyczną, której misją jest odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych leków, które pomagają chorym zwycięsko zmagać się z ciężkimi chorobami. Firma Bristol-Myers Squibb angażuje się w walkę z zakażeniem HIV od ponad dwóch dekad i czuje się zaszczycona, że może wspierać program SHE mający na celu wypełnienie znacznych niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych kobiet zakażonych HIV.

Komentarze do: Program SHE wspiera kobiety żyjące z HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz