Szukaj

Progesteron – dlaczego tak istotny dla przyszłej mamy?

Podziel się
Komentarze0

U ciężarnych z poronieniami w przeszłości lub po leczeniu niepłodności podawanie progesteronu już w okresie zachodzenia w ciążę zwiększa szansę na pomyślne jej zakończenie.


Również kobiety, które urodziły przedwcześnie poprzednie dziecko, otrzymując progesteron w następnej ciąży częściej rodzą w terminie. U kobiet w pierwszej ciąży, u których lekarz podczas badania lub w badaniu USG stwierdzi przedwczesne skrócenie szyjki macicy, podawanie progesteronu zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego.

W ostatnich latach prowadzi się intensywne badania kliniczne nad zastosowaniem progesteronu w profilaktyce przedwczesnego zakończenia ciąży.

Progesteron stosuje się, gdy:

  • ciąża zagrożona jest poronieniem
  • w ciąży występują krwawienia
  • wspomaga się hormonalnie ciążę po zapłodnieniu pozaustrojowym
  • występuje zagrożenie porodem przedwczesnym


Niezależnie od stosowanej drogi podania (dopochwowa, domięśniowa, doustna) terapia progesteronem to terapia bezpieczna dla płodu – nie wykazano jej szkodliwości. Bezpieczeństwo takiego leczenia nie dziwi zważywszy na fakt, że kobiecie ciężarnej podaje się hormon identyczny z wytwarzanym w jej organizmie.

Zaletą metody dopochwowej jest fakt, że tak stosowany progesteron dociera przede wszystkim do macicy i w jej tkankach osiąga wysokie stężenie, czyli działa tam, gdzie powinien. Dopochwowe tabletki z progesteronem posiadają właściwe pH, aby nie zaburzać naturalnej bariery ochronnej pochwy i wchłaniają się szybko przez śluzówkę pochwy.        

Konsultacji medycznej udzieliła dr Dorota Bomba – Opoń z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Komentarze do: Progesteron – dlaczego tak istotny dla przyszłej mamy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz