Szukaj

Co to jest oksytocyna i jakie pełni funkcje?

Podziel się
Komentarze0

Oksytocyna jest to hormon powszechnie znany i  najczęściej nazywany hormonem miłości. Jednak nie tylko za to odpowiada. Naukowo potwierdzone jest, że ma wpływ na ludzkie zachowanie, w szczególności w fazie zakochania oraz oddziałuje na kobiety i ich biologiczne funkcje dotyczące macierzyństwa.

Co to jest oksytocyna i jakie pełni funkcje?

Oksytocyna a emocje

Hormon ten jest uwalniany prosto do krwiobiegu, automatycznie wywołując klasyczne działanie na kobietę, jej narządy oraz mleko matki. Co więcej, jest również stymulowany  w niektórych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za emocje oraz różne zachowania. Oksytocyna od niedawana jest hormonem, który podlega wielu badaniom. Wszystko zmieniło się w momencie odkrycia jej różnych funkcji, z których nikt wcześniej nie zdawał sobie sprawy.

Według doktor Ingi Neumann  oksytocyna ma duży pływ na ludzkie zachowania społeczne oraz emocje, które przyczyniają się do tego, że dana osoba jest zrelaksowana, potrafi zaufać drugiej osobie, radzi sobie ze wszystkim, odczuwa stabilność psychiczną. Oksytocyna jest również przedmiotem badań w biologii miłości. Według naukowców nie jest ona jedynym hormonem, jednak jednym z najważniejszych. To oksytocyna pozwala organizmowi przystosować się do sytuacji bardzo emocjonalnych.

Badania naukowe dowodzą, że oksytocyna wytwarzana w mózgu ma specyficzną zdolność do manipulowania ludzkimi zachowaniami społecznymi, wpływa na matczyną opiekę i wytwarzanie agresji. Ma duży udział w podtrzymywaniu więzi między zakochanymi osobami, wpływa na ich zachowania seksualne i zaufanie.

W 2012 roku przeprowadzano badania, w których porównano poziom oksytocyny osób samotnych do tych dopiero co zakochanych. Okazało się, że oksytocyna jako hormon miłości u nowo zakochanych utrzymywała się na wysokim poziomie, aż przez sześć miesięcy. Natomiast u singli miała niski poziom.

Naukowcy cały czas pracują i odkrywają coraz to nowsze wpływy oksytocyny na ludzki organizm. W badaniach z 2013 roku, stwierdzono, że ten hormon to hormon monogamii, pomaga w utrzymaniu wierności przez ludzi. Wysoki poziom oksytocyny pozwala na bycie bardziej empatycznym. W 2011 roku badania odkryły, iż oksytocyna sprawia, że ludzie czują się bardziej ekstrawertykami. Co ważniejsze hormon miłości pozwala nam kochać, ale także może zachęcić nas do kłamstwa. Badania z 2014 roku dowiodły, iż ludzie z podwyższonym stanem oksytocyny częściej mówią nieprawdę.

Oksytocyna a seks

To właśnie stosunki seksualne pobudzają wydzielanie oksytocyny, która odgrywa dużą rolę w erekcji i orgazmie. Niektórzy nawet twierdzą, że oksytocyna może wpływać na intensywność orgazmu. Co więcej, to właśnie ten hormon powoduje, że nie jesteśmy wstanie zapomnieć o drugiej osobie. Dotyczy to w szczególności kobiet, które na przykład zdecydowały się na jednorazowy  seks z nieznanym mężczyzną, z którym nie planowały dłuższej znajomości. Tutaj właśnie pojawia się problem, gdyż jeśli stosunek był udany, w organizmie wytworzył się duży poziom oksytocyny, który sprawił, że  kobieta nie może przestać o nim myśleć.

Oksytocyna a terapia psychiatryczna

Oksytocyna to hormon opisany, jako jeden z najbardziej obiecujących systemów, neuroprzekaźników mózgu dla psychoterapeutycznej terapii i leczenia licznych chorób psychiatrycznych, między innymi fobii społecznej, autyzmu, depresji poporodowej. Oksytocyna daje największe nadzieje w leczeniu autyzmu. Jej najnowszym osiągnieciem jako hormonu, jest zaobserwowanie zmian w mózgu u dzieci z autyzmem. Podczas badania z 2013 roku 17 dzieci z zaburzeniami autystycznymi zostały poddane terapii, dzięki której odkryto tymczasowe znormalizowanie pewnych obszarów mózgu odpowiedzialnych za deficyty w zachowaniach społecznych u tych dzieci.

Autor: Martyna Majkut

Komentarze do: Co to jest oksytocyna i jakie pełni funkcje?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz