Szukaj

Hormonalna terapia zastępcza dla seniorów

Podziel się
Komentarze0

Wraz z wiekiem ludzkie ciało ulega wielu przemianom zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym, który dosięgnie każdą kobietą w odpowiednim dla niej czasie. Hormonalna terapia zastępcza pomoże złagodzić objawy tego okresu.

Hormonalna terapia zastępcza dla seniorów

Czym jest menopauza?

Menopauza (inaczej zwana klimakterium i przekwitaniem) następuje zwykle między 45 a 55 rokiem życia kobiety. Jest to naturalny proces biologiczny polegający na osłabieniu funkcji hormonalnej jajników, w efekcie czego dochodzi do całkowitego zaprzestania krwawienia miesiączkowego.

Menopauza stanowi pomost pomiędzy okresem rozrodczym a kolejnym  etapem – wyciszenia organizmu. Nie oznacza to oczywiście, że aktywność życiowa kobiety ulega obniżeniu. Panie różnie reagują na ten proces. U jednych przebiega łagodnie, u innych objawy przekwitania mogą być mocno dokuczliwe.

Menopauza – jak wpływa na kobietę

Do najczęstszych objawów menopauzy należą:
  • zaburzenia emocjonalne, zmiany nastrojów,
  • uderzenia gorąca,
  • bezsenność,
  • suchość pochwy,
  • bóle głowy,
  • zmiany w kośćcu mogące doprowadzić do osteoporozy,
  • nadmierna potliwość,
  • zaburzenia pamięci.
Jak można sobie pomóc?

Jest kilka rozwiązań, aby złagodzić objawy przekwitania. Takie sposoby to prowadzenie aktywnego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety, przyjmowanie substancji zapewniających prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, np. koenzym Q10, lecytyna, witamina E i C,minerały np. wapń.

Innym sposobem jest przyjmowanie tak zwanej hormonalnej terapii zastępczej (estrogenu i progesteronu), choć nie każda kobieta może ją stosować.


Na czym polega hormonalna terapia zastępcza?

Terapia ta łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy u kobiet. Polega na przyjmowaniu hormonów, takich jak estrogen i progesteron pod postacią pigułek czy plastrów. Te ostatnie możemy przylepić na biodra, pośladki, plecy lub w okolice miednicy i wymieniać dwa razy w tygodniu.

Inną metodą przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej jest stosowanie dopochwowych kremów lub tabletek. Przyklejają się do ściany pochwy dzięki śluzowi i dostarczają jej hormonów. Takie rozwiązanie nie wpływa jednak na funkcje całego organizmu, łagodzi tylko objawy miejscowe, jak suchość pochwy.

Hormonalna terapia zastępcza prócz łagodzenia skutków menopauzy, może też zapobiegać lub opóźniać pewne choroby układu krążenia, udarów mózgu i osteoporozy. Aby móc skorzystać z leczenia powinniśmy się udać do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu odradzi nam lub przepisze odpowiednie środki.

Minusy przyjmowania terapii zastępczej

Jak niemal każdy stosowany lek, także HTZ może nieść ze sobą ryzyko skutków ubocznych. Przyjmowanie środków z estrogenem i progesteronem może wywołać lekkie krwawienia. Mogą też wystąpić inne dolegliwości, które ustąpią po kilku miesiącach. Jeśli nie, lekarz zmieni rodzaj kuracji.

Leczenie może negatywnie wpłynąć na układ sercowo – naczyniowy, obniżać lub podwyższać ciśnienie krwi, nasilić ryzyko nowotworów, zakrzepów, zatorów, co prowadzi do zawału serca i udaru mózgu.

Innym negatywnym czynnikiem, który skłania do niekorzystania z terapii hormonalnej jest uwarunkowanie genetyczne. Jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi, szyjki macicy czy zakrzepica nie powinno się stosować HTZ.


Autor:

Sylwia Sabala

Komentarze do: Hormonalna terapia zastępcza dla seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz