Szukaj

Czym jest gigantyzm u dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Gigantyzm należy do chorób hormonalnych. Powodem jego wystąpienia jest zbyt duża ilość wydzielanego hormonu wzrostu lub niedobór hormonów płciowych. Możemy mówić o dwóch rodzajach gigantyzmu. Gigantyzm przysadkowy wywoływany jest przez gruczolak przysadki. Natomiast gigantyzm eunuchoidalny powoduje zbyt mała ilość hormonów płciowych.


Jakie są objawy choroby u dziecka?

Dzieci chorujące na gigantyzm zwykle bardzo szybko rosną osiągając przy tym nierzadko ponad 2 metry wysokości. Do charakterystycznych objawów należy także smukły tułów, bardzo duże dłonie i stopy oraz stosunkowo długie kończyny.

Jakie są przyczyny zachorowania?

Główną przyczyną jest powiększenie tkanki przedniego płata przysadki, co w konsekwencji wywołuje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu.

Czy mogą wystąpić jakieś powikłania?

Niestety tak. Powikłań gigantyzmu jest dość dużo. W pierwszej kolejności u dziecka cierpiącego na gigantyzm może się pojawić osteoporoza w związku z nadmiernym rozrostem kości. Poza tym w wielu przypadkach zaobserwowano wytworzenie się wola. Dzieci cierpiące na gigantyzm zagrożone są również pojawieniem się cukrzycy oraz wystąpieniem nadciśnienia tętniczego. Konsekwencją choroby jest w niektórych przypadkach śmierć. Związane jest to z tym, że u dzieci z gigantyzmem często dochodzi do różnego rodzaju zakażeń, które mogą skończyć się tragicznie.


Czy można zapobiec chorobie?

Nie istnieją żadne sposoby zapobiegające chorobie.

Kiedy trzeba się udać z dzieckiem do lekarza?

Konieczna jest wizyta u lekarza w sytuacji gdy zauważamy, że nasze dziecko bardzo szybko rośnie. W celu potwierdzenia występowania gigantyzmu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie czaszki, tomografię komputerową oraz badanie, które pomoże ustalić poziom hormonów.

Jak wygląda leczenie dziecka?


Przede wszystkim leczenie ma na celu zmniejszenie wydzielania hormonu wzrostu, a tym samym ograniczenie objawów, które wynikają z nadmiernych ilości hormonu. Dobrą metodą leczenia jest operacja lub radioterapia. Można w ten sposób zniszczyć guz przysadki odpowiedzialny za nieprawidłowe wytwarzanie hormonu wzrostu. Jednak są też negatywne aspekty tych sposobów leczenia. Dziecko, któremu wycięto guz przysadki zmuszone jest do końca życia brać leki uzupełniające hormon.

Komentarze do: Czym jest gigantyzm u dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz