Szukaj

Czy można przywrócić wigor za pomocą hormonów?

Podziel się
Komentarze0

Ginekolodzy juz dawno pogodzili się z myślą, że nie podarują kobietom młodości. Jest to niewykonalne. Teraz z kolei to androlodzy starają się przywrócić mężczyznom wigor za pomocą hormonów.

Czy można przywrócić wigor za pomocą hormonów?

Lekarze muszą być jednak bardzo ostrożni chcąc przeprowadzać terapię hormonalną, ponieważ zażywanie hormonów może nieść za sobą rozmaite skutki uboczne.

Terapia hormonalna dla kobiet należy już do przeszłości, ponieważ zaczęła przyczyniać się do różnorakich chorób. W tym czasie jednak odkryto terapię dla panów, która ma na celu poprawienie ich męskości. Nie jest jednak całkowicie pewne w jakim wieku może być ona szkodliwa dla starzejących się mężczyzn.

Zdradliwe hormony

Kobiety przyjmowały do tej pory hormony, ponieważ pomagały im one zachować młodość. Podawane hormony spowalniały proces starzenia się. Jednakże kobiety, które stosowały terapię hormonalną doświadczały niejednokrotnie jej skutków ubocznych. Odkryto bowiem, że hormony mogą przyczyniać się do raka piersi. Według lekarzy hormony można przyjmować nie dłużej niż przez okres dwóch lat, inaczej istnieje wysokie ryzyko zachorowania na liczne choroby.

Dalsze badania wykazują, iż terapia hormonalna jest odpowiednia dla kobiet w okresie menopauzy, ale może szkodzić kobietom, które uporały się z rakiem piersi i z zakrzepami. Ważnym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu terapii hormonalnej jest wiek. Hormony mogą przyjmować kobiety pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Może ona jednak być niebezpieczna dla tych, które miały wcześniej problemy z sercem bądź wysokim ciśnieniem.

W 2012 roku Niemiecki Związek Ginekologii potwierdził fakt, że terapia hormonalna bardziej pomaga niż szkodzi. W końcu terapia powinna uśmierzyć dolegliwości związane z etapem starzenia się kobiety. Profesor ginekologii Mueck mówi w jednym z wywiadów: - Terapię hormonalną można porównać do pigułek antykoncepcyjnych. Lekarze przepisują je, by zapobiec ciąży. Oddziaływuje ona pozytywnie na problemy ze skórą jak i chroni przed białaczką.

Oczywiście lekarze powinni przepisywać hormony zależnie od wieku i indywidualnych potrzeb kobiety.

Do każdej pacjentki trzeba podejść w odpowiedni sposób, ponieważ jak wiadomo każdy organizm jest inny. W czasie menopauzy kobiety mogą cierpieć na wahania temperatur, bezsenność, problemy ze skórą oraz zmiany nastroju. Dlatego też zależnie od tych czynników każda kobieta powinna otrzymać inną dawkę hormonów. W przypadku, gdy okres menopauzy przebiega w sposób bezbolesny dla kobiety, nie potrzebuje ona terapii hormonalnej. Sprawy seksualne nie są podstawą terapii.

Męska menopauza?


Według niektórych andrologów istnieje coś takiego jak męska menopauza. Jednak, jak się okazuje, teorie te są bezpodstawne, ponieważ nie istnieje pojęcie męska menopauza. Terapia hormonalna stosowana jest wśród mężczyzn w przypadku, gdy zauważa się brak testosteronu. Brak hormonu męskości można zauważyć już w okresie dojrzewania. U dorosłych mężczyzn jest to tylko następstwo otyłości- mówi sekretarz Niemieckiego Związku Andrologów.


U mężczyzn utrata testosteronu zaczyna się już w wieku 30 lat i z każdym następnym rokiem życia poziom tego hormonu spada o 1 %, dlatego też mężczyźni mają słabsze libido, ich potencja jest słabsza, mają mniej mięśni i sił witalnych. Utratę hormonu wzmaga spożycie alkoholu i niezdrowe odżywianie się. Jednak zanim lekarz zleci terapię hormonalną zaleca się uprawianie jakiegokolwiek sportu.

Wiadomo, że chodzi tutaj o spalenie tłuszczyku magazynującego się w obszarze brzucha. Zalecając sport lekarze oczekują, że mężczyźni pozbędą się tzw. brzuszka i tym samym poziom testosteronu wzrośnie. Męskość jest w rękach samych mężczyzn, wystarczy tylko o nią odpowiednio zadbać. Jeśli mężczyźni będą uprawiać sport, aktywnie prowadzić swoje życie, odpowiednio się odżywiać i zrezygnują w jakimkolwiek stopniu ze spożycia alkoholu, nie będą musieli borykać się z problemem utraty hormonu męskości.

Objawy niedoboru testosteronu są u nich tak samo zauważalne jak i u kobiet. Najczęściej są to: zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i wahania temperatur. Według ekspertów prawdopodobnie tylko 10 % mężczyzn cierpi na powyższe objawy. Aby zastosować terapię hormonalną u mężczyzny należy najpierw potwierdzić diagnozę.

W tym celu trzeba wykonać przynajmniej dwa razy pomiar testosteronu i poziom tłuszczu w organizmie. Należy także sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta i zasięgnąć informacji o jego aktywności fizycznej. Dopiero gdy ma się przed sobą wszystkie te wyniki można przepisać pacjentowi terapię w odpowiedniej dawce. Trzy miesiące zastrzyków dożylnych. - Użycie hormonu reguluje wygląd skóry a dawkę można krótkotrwale zmniejszyć - mówi androlog. Ważne jest, aby podczas terapii nadzorować pacjenta, ponieważ nie może ona doprowadzić do problemów z prostatą albo do raka prostaty. Testosteron zmienia skład krwi i zwiększa ryzyko zakrzepów.

Opracowała:

Ewelina Biela

Komentarze do: Czy można przywrócić wigor za pomocą hormonów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz