Szukaj

Niedoczynność gruczołów przytarczycznych

Podziel się
Komentarze1

Niedoczynność gruczołów przytarczycznych jest sta­nem chorobowym, którego objawy kliniczne są wa­runkowane niedoborem hormonu tych gruczołów. Skutkiem niedoboru parathormonu jest małe stężenie wapnia, a zwiększone fosforu w osoczu krwi i w konsekwencji tego obraz kliniczny tężyczki. Zmiany biochemiczne sprzyjają wzmożeniu pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Jednocześnie obserwuje się - w przeciwieństwie do nadczynności -wzmożone odkładanie wapnia w kościach i w tkankach miękkich (np. w jądrach podstawy mózgu).

Najczęstszą przyczyną niedoczynności przytarczyc jest ich usunięcie w czasie operacji tarczycy. Przyczyny wrodzone są rzadkie.

Objawy:

Wszystkie objawy napadu tężyczki podobne do występujących u osób zbyt szybko i głęboko oddychających (hiperwentylacja):
  • mrowienie rąk, stóp i twarzy,
  • typowe skurcze palców raki stóp (tzw. Objaw Trousseau),
  • napadowa duszność spowodowana skurczem gtośni lub/i mięśni oddechowych,
  • spastyczne (kurczowe) bóle brzucha i biegunka,
Czasem jedynym objawem niedoczynności przytarczyc może być napad padaczkowy. Może występować także wiele rzadszych drobnych objawów oraz różne inne objawy neurologiczne i psychiczne. Zespół i intensywność tych objawów u poszczególnych chorych oraz przebieg kliniczny mogą być różne.


Rozpoznanie:

Ustala się na podstawie stwierdzo­nych objawów oraz typowych zmian biochemicz­nych w organizmie, tj. zmniejszenia stężenia wap­nia, zwiększenia stężenia fosforu w surowicy krwi i w moczu lub wprost zmniejszenia ilości parathormonu w surowicy krwi.

Leczenie:

Szpitalne, specjalistyczne, dostosowane do stopnia nasilenia objawów i stwierdzanych zmian biochemicznych .Leczenie polega na farmakologicznym łagodzeniu różnorakich objawów choroby oraz na zapobiegającym atakom tężyczkowym stosowaniu odpowiednich dawek preparatów wapnia i witaminy D, regulującej jego gospodarkę w organizmie. Wyniki leczenia zależą od jego poprawności i systematyczności. Wskazane zwiększone podawanie mleka jako źródła wapnia.

Ryzyko zachorowania:

Wzrasta w każdym przypadku operacji tarczycy.

Możliwe następstwa i powikłania:
  • zaćma, katarakta
  • sucha, spękana skóra, zniekształcenie paznokci rąk. U dzieci:
  • wady w budowie szkliwa zębów,
  • zahamowanie (zwolnienie) rozwoju psychicznego i fizycznego.
Kiedy do lekarza:

Każdy napad tężyczki wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Kurcze mięśni oddechowych stanowią bezpośrednie zagrożenie życia!

Komentarze do: Niedoczynność gruczołów przytarczycznych (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze