Szukaj

Kretynizm

Podziel się
Komentarze1

Matołectwo, czyli kretynizm, jest odmianą niedoczynności gruczołu tarczowego. Rozwija się wtedy, gdy niedoczynność wystąpi w życiu płodowym lub we wczesnym dzieciństwie.

Charakteryzuje się:
  • zahamowaniem rozwoju fizycznego, psychicznego 1 płciowego oraz
  • zaburzeniami przemiany materii.
Osoby dotknięte matołectwem (kretynizmem) wyróżniają się:
  • karłowatym wzrostem,
  • apatią,
  • ogólnym osłabieniem,
  • szybkim męczeniem się,
  • skłonnością do tycia,
  • brakiem apetytu,
  • zmianami w paznokciach i włosach,
  • znacznym niedorozwojem psychicznym i obniże­niem popędu płciowego.
Niewłaściwe leczenie niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży może doprowadzić do zaburzeń rozwoju kośćca, a także układu nerwowego u płodu.

Całkowity brak hormonów tarczycy doprowadza do ciężkiego fizycznego i umysłowego upośledzenia dziecka. Leczenie polega jedynie na właściwym podawaniu hormonów tarczycy. Niestety, zaburzenia rozwojowe, o których mowa, są nieodwracalne.

Z tego powodu zaleca się profilaktyczne badanie stężenia we krwi hormonu stymulującego tarczycę (TSH) w pierwszym tygodniu życia u wszystkich noworodków.

Może ono występować również nagminnie wśród dzieci urodzonych przez matki z wolem endemicznym. Przyczyną matołectwa mogą być wszystkie czynniki powodujące niedorozwój i niedoczynność gruczołu tarczowego, w tym również leczenie nadczynności tarczycy u ciężarnych kobiet.
Rozpoznanie niedoczynności gruczołu tarczowego i podjęcie jej leczenia powinien ustalić lekarz.W leczeniu matołectwa, podobnie jak w leczeniu innych postaci niedoczynności gruczołu tarczowego, stosuje się preparaty z gruczołu tarczowego, hormony syntetyczne oraz jod.

Wyniki leczenia w matołectwie są tym lepsze, im wcześniej podjęto leczenie. Dlatego każde dziecko lub osoba dorosła z nadmierną sennością, niedorozwojem fizycznym i umysłowym, niechęcią do jedzenia, skłonnością do zaparć stolca powinny budzić podejrzenie w kierunku niedoczynności gruczołu tarczowego i być poddane specjalistycznemu badaniu lekarskiemu w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania się.

Komentarze do: Kretynizm (1)

renii
renii 10-07-2013 19:22

kretynizm

1

Wrodzony zespół niedoboru jodu określany dawniej, jako matołectwo oraz kretynizm to schorzenie charakteryzujące się ciężkim niedorozwojem umysłowym wynikającym z pierwotnej niedoczynności tarczycy. Należy zaznaczyć, że c... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze